Poslanci se přeli kvůli rozvolnění podmínek pro letní tábory u vodních toků
Novelu vodního zákona, která má hlavně zabránit haváriím na vodních tocích a usnadnit likvidaci jejich následků, včera poslanci projednávali ve druhém čtení, kdy můžou vznášet pozměňovací návrhy. Rozhodnou o nich při závěrečném schvalování.
Šimek argumentuje například tím, že v dlouhodobém horizontu by udržování podmínky historické existence tábora v daném místě vedlo k postupnému vymizení možností tábory tohoto typu vůbec pořádat. Podmínka by vylučovala možnost zřizovat tábory na nových vhodných místech, míní. Požadavek podle něj ani neodráží měnící se krajinu.
Šimkův návrh vyvolal kritickou reakci především poslankyně ANO a bývalé náměstkyně ministra životního prostředí Bereniky Peštové, která varovala před možnými následky a dopady na bezpečnost a životy dětí v případě náhlých povodní. "Kdo bude stát před tím rodičem?" ptala se. Výhrady měl i poslanec ANO a bývalý šéf hasičů Drahoslav Ryba, který varoval například před tím, že hasiči o již existujících táborech vědí, ale nově zřízené tábory budou třeba v noci a dešti hledat obtížně.
Před rozmělňováním podmínky varoval i zpravodaj k novele Karel Tureček (ANO). Dosavadní výjimka pro historicky existující letní dětské tábory se do zákona dostala po pečlivé diskusi, uvedl. Dodal, že tábory tak mají pod kontrolou jak hasiči, tak správci povodí, kteří vědí, kde tábory jsou. Upozorňoval na to, že u velkých toků je čas reagovat na povodňovou situaci, ale třeba u bystřin a drobných toků může průtok mnohonásobně vzrůst i v desítkách minut.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Jaroslav Řezáč
2.3.2024 06:32Organizované tábory dětskými organizacemi jsou mnohem lépe na takové eventuality připraveny, tedy s tím dokážou počítat často už při výběru tábořiště. Apsolutní to však není nikdy.
Na to, kolik je oficiálně organizovaných táborů se evakuace týká hodně málo.
Břetislav Machaček
2.3.2024 10:42táborů kolem potoků a řek bez nějakých tragických událostí a nyní je to
jako argument, proč je zakazovat. Leckde už rušení proběhlo, když povodí nařídilo zbourat lehké dřevěné táborové stavby jako jídelny a kuchyně a
tím se jim podařilo zlikvidovat podmínky pro provozování táborů v horším
počasí. Taková zastřešená jídelna v celodenním dešti bylo jediné místo
vhodné k zábavě dětí a v kuchyních se potajmu sušily mokré oděvy a obuv. Argumentem ke zrušení staveb bylo, že za povodně se jimi ucpou úzká místa
a mosty na tocích, ale že je po bobrech tok plný stromů už nevadí. Je to způsob, jak vyhnat lidi z přírody do drahých ubytovacích zařízení a tam
je pořádně podojit. No a taky opět ta uzurpace přírody pro vyvolené,
kterým tam jiní vyvolení povolí postavit zděnou chatu bez toho, že je
při rekreování budou rušit děti z tábora. HNUS !!!
Milan Milan
2.3.2024 15:20Lukas B.
4.3.2024 10:43Radim Polášek
4.3.2024 12:47Kromě toho dnes není problém použít na hlídání vodního toku nějaká automatizovaná čidla klidně i stovky metrů daleko proti proudu nad táborem a současně sledovat předpovědi počasí, které jsou dnes na velmi vysoké úrovni a podle počasí tu vodu a srážky i v noci hlídat.
Nemusí na to být další regulace a další předpis, často psaný neználky nebo zdeformovaný nějakým politickým lobbingem a tudíž velmi paskvilní.