https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/postoj-odborniku-z-maae-k-vypousteni-radioaktivni-vody-z-fukusimy-nebyl-jednotny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Postoj odborníků z MAAE k vypouštění radioaktivní vody z Fukušimy nebyl jednotný

7.7.2023 17:48 | SOUL (ČTK)
Jaderná elektrárna Fukušima v Japonsku
Jaderná elektrárna Fukušima v Japonsku
Postoj odborníků z týmu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), který posuzoval plán Japonska vypouštět do oceánu radioaktivní vodu z jaderné elektrárny Fukušima, podle všeho nebyl jednotný. Vyplývá to z prohlášení šéfa MAAE Rafaela Grossiho v rozhovoru s agenturou Reuters. Čína kvůli japonskému záměru zakáže dovoz potravin z deseti japonských prefektur.
 

Grossi na otázku, jestli mezi experty byly nějaké neshody, odpověděl: "Slyšel jsem, že se o tom mluví...ale znovu opakuji, že to, co jsme publikovali, je vědecky bezchybné," uvedl. Reuters v této souvislosti poznamenal, že podle Grossiho jeden, nebo dva odborníci mohli vyslovit obavy.

Celkem v komisi, která s plánem vyjádřila souhlas, bylo 11 expertů z různých zemí včetně Číny, která je nejtvrdším kritikem japonského plánu. Dnes Peking uvedl, že zakáže dovoz potravin ze zhruba pětiny japonských prefektur. Potraviny dovezené z dalších částí ostrovní země chce Čína, která je největším dovozcem japonských ryb, přísně kontrolovat. Chce také posílit monitoring radioaktivních látek.

Naopak Korea uvedla, že japonský záměr respektuje. Podle Soulu odpovídá mezinárodním standardům a nebude mít žádný významný dopad na mořské oblasti Koreje.

Japonská vláda opakovaně uvedla, že půjde o bezpečný proces, protože vodu před vypuštěním do oceánu dále naředí, aby radioaktivita dosáhla bezpečných hodnot a aby se snížil možný dopad na životní prostředí. Vypouštění vody z elektrárny má trvat 30 až 40 let.

Jadernou elektrárnu Fukušima v roce 2011 poničilo zemětřesení a cunami. Šlo o jednu z nejhorších jaderných havárií v dějinách.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist