https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/posty-cr-a-sr-chteji-byt-ekologictejsi-chystaji-spolupraci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pošty ČR a SR chtějí být ekologičtější, chystají spolupráci

27.2.2020 00:17 | BRNO (ČTK)
Česká a Slovenská pošta chtějí společně zavádět ekologičtější dopravu zásilek, snižovat energetickou náročnost budov a také zavádět technologie, které budou méně zatěžovat životní prostředí. / Ilustrační foto
Česká a Slovenská pošta chtějí společně zavádět ekologičtější dopravu zásilek, snižovat energetickou náročnost budov a také zavádět technologie, které budou méně zatěžovat životní prostředí. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | RWE
Česká a Slovenská pošta chtějí společně zavádět ekologičtější dopravu zásilek, snižovat energetickou náročnost budov a také zavádět technologie, které budou méně zatěžovat životní prostředí. Společně včera s českým a slovenským spolkem Čistá mobilita podepsaly memorandum, v němž slibují sdělovat si zkušenosti a spolupracovat na pilotních projektech.
 

"Příkladem v ekologickém myšlení a přístupech jsou pošty ve Francii a v Německu. Pošty jsou jako celostátní podniky s velkou flotilou aut a množstvím starších budov tím, kdo může jít ve společnosti příkladem," řekl za český spolek Milan Urban. Podle něj má mít ekologizace provozu do budoucna i pozitivní ekonomický dopad. Generální ředitel České pošty Roman Knap mimo jiné řekl, že velké společnosti, které využívají poštovní služby, začínají vyžadovat, aby pošta fungovala ekologicky a udržitelně s ohledem na životní prostředí.

V Česku i na Slovensku již jezdí poštovní vozy na zemní plyn, zkoušejí se elektrovozy. "Několik pilotních projektů v Česku již funguje a testují se různé dopravní prostředky a sbírají se zkušenosti uživatelů," řekl Urban.

Podle něj je také potřeba přesvědčit politickou reprezentaci, aby se zasazovala o ekologičtější dopravní prostředky a aby pošta mohla investovat do rekonstrukce budov a zároveň snižovat energetickou náročnost. "Bude se jednat o velké investice," řekl Urban.

Knap uvedl, že memorandum je zatím prvním, deklaratorním krokem. "Další musí následovat, abychom mohli veřejnosti ukázat, že i my chceme přispět k zelenějším městům, kde se dobře žije," řekl.

Generální ředitel Slovenské pošty Peter Helexa uvedl, že by se oba podniky mohly snažit nakoupit některé technologie společně kvůli tomu, aby byl nákup díky většímu objemu levnější. "Pro nás je například výzva přebudovat hlavně flotilu pro dodávání balíků," dodal.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

28.2.2020 07:19
No slává... víc takových dobrých snah!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist