https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povodi-vycisti-mokrad-ktery-filtruje-pritok-plumlovske-prehrady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Povodí vyčistí mokřad, který filtruje přítok Plumlovské přehrady

26.4.2021 00:51 | PROSTĚJOV (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Povodí Moravy využije nynější snížení hladiny vodní nádrže Plumlov na Prostějovsku, které souvisí s modernizací přelivu hráze, k odtěžení sedimentů a úpravám mokřadu na straně přítoku do vodního díla. Díky tomu se zlepší filtrační schopnost mokřadu. Vytěžené sedimenty budou využity k obnově vegetace na březích této vodní nádrže. "Jde o první těžbu sedimentů ze sedimentační zdrže, která je v provozu od roku 2014," sdělil ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Úpravy mokřadu a výsadba vegetace se chystá na přelom dubna a května.
 

Sedimentační zdrž s mokřadem byla na straně přítoku do Plumlovské přehrady vybudována při poslední obnově vodního díla. Díky tomu se přirozeným způsobem filtrují vody přitékající do nádrže. Po sedmi letech se Povodí Moravy rozhodlo, že vzniklé sedimenty odtěží a obnoví rostliny v pobřežním pásmu. "Využijeme sníženou hladinu v nádrži, abychom odtěžili sedimenty z prostoru před kamenným valem, kde dochází k jejich ukládání. Potřeba odtěžení sedimentů dokládá, že naše opatření fungují, omezují zanášení samotné nádrže a prodlužují její životnost," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Na březích Plumlovské přehrady bude na jaře vysazen orobinec, rákos či žabník.

Mokřad funguje jako vstupní filtr pro vodu přitékající do Plumovské přehrady a poskytuje zázemí pro výskyt i přirozenou reprodukci živočichů. "Mokřad samotný se i nadále bude do jisté míry podílet na filtraci přitékající vody do nádrže a společně se srážením fosforu má své opodstatnění v naší snaze o dosažení rovnovážného stavu v nádrži tak, aby nepřevládly podmínky pro masivní rozvoj sinic," uvedl Gargulák. Podle něj jsou vodní nádrže živý organismus a kvalitu vody ovlivňuje zejména znečištění, které se do nich dostává z povodí nad přehradami.

Povodí Moravy v březnu zahájilo další etapu rekonstrukce vodní nádrže Plumlov, která zajistí bezpečný a spolehlivý provoz vodního díla i v případě desetitisícileté povodně. Modernizace přelivu a opevnění břehu bude stát 31 milionů korun a zabere 1,5 roku. Práce výrazně nenaruší rekreační sezonu na vodní nádrži. Plumlovská přehrada byla kvůli čištění dna a opravě hráze v závěru roku 2009 vypuštěna a na podzim 2013 po dokončení stavebních prací začalo její napouštění. Povodí Moravy do čištění dna a opravy hráze přehrady investovalo zhruba 270 milionů korun. Díky investici se zlepšila kvalita vody v přehradě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist