https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pozary-v-rusku-uz-zachvatily-pres-milion-hektaru-lesu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Požáry v Rusku už zachvátily přes milion hektarů lesů

16.7.2021 17:03 | MOSKVA (ČTK)
Požáry sužují ruské lesy každý rok, v posledních letech jsou však intenzivnější. Ilustrační foto
Požáry sužují ruské lesy každý rok, v posledních letech jsou však intenzivnější. Ilustrační foto
Rozsáhlé požáry v Rusku už zachvátily přes milion hektarů lesů, oznámily ruské tiskové agentury s odvoláním na státní agenturu Avialesoochrana, která se zabývá leteckou ochranou lesů. Přes 300 požárů v nejrozlehlejší zemi světa tak hoří na rozloze srovnatelné s Jihočeským krajem. Nejhorší je situace v republice Sacha (Jakutsko) na Sibiři.
 

"K půlnoci moskevského času 16. července hořelo na území Ruské federace 307 lesních požárů na ploše 1,008.573 hektarů, které jsou aktivně hašeny," uvedlo tiskové oddělení Avialesoochrany.

Agentura eviduje v Jakutsku 134 lesních požárů na rozloze 858 653 hektarů. Požáry sužují mimo jiné rovněž Čukotku, Kamčatku nebo Irkutskou oblast. Za poslední den se podařilo uhasit 115 lesních požárů na rozloze přes 13 000 hektarů, dodala agentura.

Rusko do boje s ohněm vyslalo podle západních agentur rovněž armádní letadla a helikoptéry, které pomáhají hasit lesy nebo s přepravou hasičů a zásobováním v regionu. Celkem s ohněm bojuje přes 5800 lidí a mimo jiné čtyři desítky letadel, píše TASS. Situaci komplikuje vedro a silný vítr.

Požáry sužují ruské lesy každý rok, v posledních letech jsou však intenzivnější, poznamenala agentura Reuters s tím, že v tundře na Sibiři panují nezvykle vysoké teploty. Kreml zhoršení situace přičítá klimatickým změnám. "Přírodní procesy způsobené klimatickou změnou jsou bohužel tak silné, že zažíváme požáry, které se dříve neodehrávaly," uvedl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

17.7.2021 06:15
Pokud každý rok přiroste víc dřeva, než kolik se ho rozloží, tak hořlavá masa narůstá, což právě požár "vyřeší". Vyřešila by to i intenzivní těžba, ale ty rozlohy lesů jsou nekonečné a přístup k nim není nic moc. Jinak to dřevo bude díky delšímu vegetačnímu období a vyšší koncentraci CO2 přirůstat stále rychleji.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist