https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praseci-mor-potvrdila-laborator-u-dalsiho-uhynuleho-prasete-na-frydlantsku-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prasečí mor potvrdila laboratoř u dalšího uhynulého prasete na Frýdlantsku

29.4.2023 00:38 | FRÝDLANT (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Prasečí mor potvrdila laboratoř u dalšího uhynulého prasete divokého ve Frýdlantském výběžku na Liberecku. Jde o dvanáctý případ v této oblasti. Tentokrát byl uhynulý kus objeven v katastru vesnice Předlánce, která patří pod Višňovou. Předchozí, jedenáctý, nakažený kus se našel tento týden na katastrálním území obce Černousy ve Frýdlantském výběžku. Na vydaných mimořádných veterinárních opatřeních se ale nic nemění, neboť nakažení divočáci byli nalezeni v již vymezeném uzavřeném pásmu, informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
 

Kvůli výskytu afrického moru vyhlásili loni 1. prosince po nálezu prvního nakaženého zvířete veterináři na území zhruba 200 kilometrů čtverečních na Frýdlantsku uzavřené pásmo II, kde mohou lovit jen proškolení lovci. Každý ulovený kus musí být vyšetřen na africký mor a bezpečně uskladněn do obdržení výsledku vyšetření. Na základě mimořádných opatření je navíc zakázán přesun domácích prasat s výjimkou přesunu zvířat na jatka. Na oblast navazuje uzavřené pásmo I, které zahrnuje 531 kilometrů čtverečních a 65 katastrálních území. Přesun domácích prasat je v něm rovněž povolen pouze na jatka. Krajská veterinární správa ale může na základě žádosti povolit výjimku.

Veterinární správa koncem dubna upozorňovala, že se objevují případy, kdy lidé mimořádná opatření porušují. Fyzické osobě hrozí pokuta do 50 000 Kč, právnické osobě může být uložena sankce až do dvou milionů Kč. Veterinární správa opakovaně vyzývala myslivce a chovatele domácích prasat k dodržování zásad biologické bezpečnosti.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, nakažená prasata se musí utratit. Největším zdrojem nákazy jsou uhynulé kusy divočáků, proto je myslivci vyhledávají. Virus je velice odolný, a to i vůči nízkým teplotám, například v mraženém mase může přežívat i několik let. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, podle ředitele liberecké veterinární správy Romana Šebesty ale mohou být přenašeči nákazy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist