https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pravnicka-cesko-by-melo-mit-klimaticky-zakon-a-vlada-klima-jako-prioritu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právnička: Česko by mělo mít klimatický zákon a vláda klima jako prioritu

8.9.2021 16:26 | PRAHA (ČTK)
Klimatický zákon má v Evropské unii například Rakousko, Německo, Španělsko, Nizozemsko, Dánsko, Francie nebo Finsko, z mimounijních zemí pak Švýcarsko, Velká Británie a Norsko, poukázala Müllerová.
Klimatický zákon má v Evropské unii například Rakousko, Německo, Španělsko, Nizozemsko, Dánsko, Francie nebo Finsko, z mimounijních zemí pak Švýcarsko, Velká Británie a Norsko, poukázala Müllerová.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Česku by se měl připravovat klimatický zákon a budoucí vláda by měla jasně vyjádřit, že řešení změny klimatu je pro ni prioritou. Na semináři Volby a klima: Co by měla dělat nová vláda?, pořádaném na Akademii věd ČR, to uvedla právnička Hana Müllerová. Klimatické zákony podle ní pomáhají definovat cíle v ochraně klimatu i cestu k jejich dosažení. Müllerová působí v Ústavu státu a práva AV. Specializuje se na právo životního prostředí a klimatické právo.
 

Müllerová ve svém příspěvku uvedla, že je na každém státu, jak zapracuje klimatické cíle do své legislativy. Zdůraznila však, že klimatický zákon má už 14 evropských zemí. "Mám na mysli klimatický zákon jako rámcový předpis," řekla. Měl by podle ní v právním řádu komplexním přístupem upravovat všechno, co se týká klimatu. Dílčí záležitosti by nadále řešily další právní normy, dodala.

Klimatický zákon má v Evropské unii například Rakousko, Německo, Španělsko, Nizozemsko, Dánsko, Francie nebo Finsko, z mimounijních zemí pak Švýcarsko, Velká Británie a Norsko, poukázala Müllerová. V další šesti státech se chystá a většina již existujících klimatických zákonů byla schválena v posledních letech, takže jde o trend, řekla. V Česku se přitom podle Müllerové o této možnosti zatím nejedná. Možné budoucí schválení červencových klimatických návrhů Evropské komise ale avizuje kroky, které bude muset česká vláda v budoucnu udělat, doplnila.

Müllerová míní, že klimatický zákon není nutný v případě, že potřebná opatření zajišťují jiné normy. V Česku by ale podle ní připravován být měl. "Budoucí česká vláda by měla jasně vyjádřit, že řešení změny klimatu je prioritou," řekla.

V klimatických zákonech evropských zemí bývá podle Müllerové prvním tématem vymezení cílů a principů, například plán krátkodobého a dlouhodobého snižování emisí. Zmínila nedávno schválený klimatický zákon ve Francii, který se značně soustředí na dopravu. Klimatické zákony řeší také odbornou podporu, zpravidla vznik orgánu tvořeného nezávislými vědci. Další věcí je institucionální zajištění. Nejambicióznějším přístupem je podle právničky spojení ministerstva pro klima a "silového" resortu, jako je například ministerstvo klimatu a hospodářství v Nizozemsku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

8.9.2021 17:14
Ale ano, jen to musí jít ruku v ruce s ekonomikou země.

Ne ekonomiku zabíjet !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.9.2021 17:38 Reaguje na smějící se bestie
Obecně by bylo asi větším přínosem vyčíslit přínos zemědělské půdy vzhledem k tomu, jak obrovsky rychle se zastavuje. ČR nezná v podstatě hodnotu " nezasaženého" životního prostředí či živého a funkčního. To, že máme z poloviny zemědělskou půdu biologicky mrtvou by se dalo vyčíslit ekonomicky ty ztráty nebo znečištěná řeka.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2021 07:58 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tohle by mělo být v tom zákonu taky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2021 08:01 Reaguje na smějící se bestie
Nikdo nechce zabíjet ekonomiku, jenom je potřeba ji přizpůsobit potřebám Přírody a ekosystému Zeměkoule.
Není to jednoduché, ale naprosto nutné a naše civilizace má na to prostředky a hlavně nemá nic jiného důležitějšího na práci.
Bohatí jsme už dost, produktivní taky, jen to doladit.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

9.9.2021 12:23 Reaguje na smějící se bestie
Vy to evidentně vůbec nechápete.... ekonomiku zabíjíme právě tehdy, když tyto věci neděláme a takové zákony nepřijímáme.

Raději, než aby jste si zjistil relevantní informace, tak posloucháte a necháváte se oblbnout lháři a dezinformátory...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.9.2021 17:41
co se týká práce Evropské komise, tak je to spíš dobrý důvod vystoupit z unie
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2021 08:02 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Napište konečně někdy, jak by vypadala naše ekonomika rok po vystoupení z EU.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.9.2021 12:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Byli by jsme šťastnější, nadnárodní řetězce by nám neníčilli pracovní trh a co dováží oni umíme taky. Nejsme tak neschopný telata, aby jsme se museli nechat korumpovala nejrůznějšími fondy apod. Obchodovali by s námi stejně, protože máme strategickou polohu ve Střední Evropě ostatně. Unie není vytesaná do kamene, co je dnes, nemusí být zítra. Vše je pomíjivé na tomhle Světě. Držet se unie jak psi exkrement podražky, není nutné ani potřebné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2021 15:27 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Úžasné, konečně někdo ráčil na tohle odpovědět.
Realita je ovšem zcela jiná, ekonomové to vidí celkem jasně:
Většina našeho HDP vytváří nadnárodní firmy, protože jsme v EU a musíme dodržovat normy, zákony atd. (to jsou ty "buzerace z Bruseli").
Proto naše výrobky mají značku "Made in EU" a tím svoji cenu.

Pokud bychom začali vážně vystupovat, tyhle firmy se odstěhují k sousedům a nám spadne HDP o 30 - 40% prakticky hned.
Výrobky našich firem by se dostaly na stejnou úroveň, jako výrobky z Ukrajiny nebo Albánie.
Navíc by na nás EU nasadila cla (86% vývozu míří právě tam), žádná banka by nám nepůjčila a tím by
nastala velmi hluboká krize, spíše ale státní bankrot.
V tom okamžiku by nám podalo "pomocnou" ruku Rusko, ovšem jen za předpokladu, že se staneme jeho vazalskou zemí.
To je ovšem konec ČR jako samostané republiky. Tak huboko jsme nespadli ani za Hitlera nebo sovětů.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

8.9.2021 18:10
Je vidět, že se jedná o právničku, která snad rozumí zákonům lidským, ale zákony přírodními je nepolíbená.
Odpovědět
ig

8.9.2021 18:32
Mělo by existovat klimatické právo, aby p. Müllerová měla zajištěný dostatek práce. To je asi tak všechno co si pod tím dovedu představit. Rámcový předpis by byl pro tyhle účely úplně zlatý. S tím se dá nadělat spousta parády, utratit spoustu peněz a při tom nic nevyřešit a nebýt za nic odpovědný :D
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.9.2021 10:52
Ano, to je přesně to, co potřebujeme ... další zákon. A navíc jako rámcový předpis.

Jo, to je přesně to, co potřebujeme.
A vedoucí úlohu strany k tomu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist