Právnička: Česko by mělo mít klimatický zákon a vláda klima jako prioritu
Müllerová ve svém příspěvku uvedla, že je na každém státu, jak zapracuje klimatické cíle do své legislativy. Zdůraznila však, že klimatický zákon má už 14 evropských zemí. "Mám na mysli klimatický zákon jako rámcový předpis," řekla. Měl by podle ní v právním řádu komplexním přístupem upravovat všechno, co se týká klimatu. Dílčí záležitosti by nadále řešily další právní normy, dodala.
Klimatický zákon má v Evropské unii například Rakousko, Německo, Španělsko, Nizozemsko, Dánsko, Francie nebo Finsko, z mimounijních zemí pak Švýcarsko, Velká Británie a Norsko, poukázala Müllerová. V další šesti státech se chystá a většina již existujících klimatických zákonů byla schválena v posledních letech, takže jde o trend, řekla. V Česku se přitom podle Müllerové o této možnosti zatím nejedná. Možné budoucí schválení červencových klimatických návrhů Evropské komise ale avizuje kroky, které bude muset česká vláda v budoucnu udělat, doplnila.
Müllerová míní, že klimatický zákon není nutný v případě, že potřebná opatření zajišťují jiné normy. V Česku by ale podle ní připravován být měl. "Budoucí česká vláda by měla jasně vyjádřit, že řešení změny klimatu je prioritou," řekla.
V klimatických zákonech evropských zemí bývá podle Müllerové prvním tématem vymezení cílů a principů, například plán krátkodobého a dlouhodobého snižování emisí. Zmínila nedávno schválený klimatický zákon ve Francii, který se značně soustředí na dopravu. Klimatické zákony řeší také odbornou podporu, zpravidla vznik orgánu tvořeného nezávislými vědci. Další věcí je institucionální zajištění. Nejambicióznějším přístupem je podle právničky spojení ministerstva pro klima a "silového" resortu, jako je například ministerstvo klimatu a hospodářství v Nizozemsku.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
smějící se bestie
8.9.2021 17:14Ne ekonomiku zabíjet !
Jaroslav Řezáč
8.9.2021 17:38 Reaguje na smějící se bestiePavel Hanzl
9.9.2021 08:01 Reaguje na smějící se bestieNení to jednoduché, ale naprosto nutné a naše civilizace má na to prostředky a hlavně nemá nic jiného důležitějšího na práci.
Bohatí jsme už dost, produktivní taky, jen to doladit.
Lukáš Kašpárek
9.9.2021 12:23 Reaguje na smějící se bestieRaději, než aby jste si zjistil relevantní informace, tak posloucháte a necháváte se oblbnout lháři a dezinformátory...
Jaroslav Řezáč
8.9.2021 17:41Pavel Hanzl
9.9.2021 08:02 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
9.9.2021 12:03 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.9.2021 15:27 Reaguje na Jaroslav ŘezáčRealita je ovšem zcela jiná, ekonomové to vidí celkem jasně:
Většina našeho HDP vytváří nadnárodní firmy, protože jsme v EU a musíme dodržovat normy, zákony atd. (to jsou ty "buzerace z Bruseli").
Proto naše výrobky mají značku "Made in EU" a tím svoji cenu.
Pokud bychom začali vážně vystupovat, tyhle firmy se odstěhují k sousedům a nám spadne HDP o 30 - 40% prakticky hned.
Výrobky našich firem by se dostaly na stejnou úroveň, jako výrobky z Ukrajiny nebo Albánie.
Navíc by na nás EU nasadila cla (86% vývozu míří právě tam), žádná banka by nám nepůjčila a tím by
nastala velmi hluboká krize, spíše ale státní bankrot.
V tom okamžiku by nám podalo "pomocnou" ruku Rusko, ovšem jen za předpokladu, že se staneme jeho vazalskou zemí.
To je ovšem konec ČR jako samostané republiky. Tak huboko jsme nespadli ani za Hitlera nebo sovětů.
Richard Vacek
8.9.2021 18:10Svatá Prostoto
9.9.2021 10:52Jo, to je přesně to, co potřebujeme.
A vedoucí úlohu strany k tomu.