https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazane-dostanou-1750-komposteru-za-sedm-milionu-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražané dostanou 1750 kompostérů za sedm milionů korun

31.5.2018 06:30 | PRAHA (ČTK)
Zájemci se mohli o kompostér hlásit od června loňského roku. Kompostéry město lidem zapůjčí na pět let, poté jim komspotéry přenechá. Ze 1750 kusů kompostovacích nádob (na obrázku), které hlavní město nakoupí, bude pětina o objemu 2000 litrů. Tyto kompostéry se vyrábějí ze dřeva a jsou dvoukomorové. Zbývajících 1400 kusů plastových kompostérů bude mít poloviční kapacitu.
Zájemci se mohli o kompostér hlásit od června loňského roku. Kompostéry město lidem zapůjčí na pět let, poté jim komspotéry přenechá. Ze 1750 kusů kompostovacích nádob (na obrázku), které hlavní město nakoupí, bude pětina o objemu 2000 litrů. Tyto kompostéry se vyrábějí ze dřeva a jsou dvoukomorové. Zbývajících 1400 kusů plastových kompostérů bude mít poloviční kapacitu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Praha nakoupí lidem 1750 kompostérů. Na projekt získalo hlavní město dotaci 5,97 milionu korun od ministerstva životního prostředí, samo přidá na pořízení kompostérů z rozpočtu dalších 1,05 milionu. Sdělila to radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Praha již jednou lidem rozdala zhruba 800 kompostérů a zároveň předala kompostéry asi 40 základním školám, které do výuky začlenily téma přeměny bioodpadu na kompost.
 

Projektem se hlavní město snaží snížit množství odpadu rostlinného původu z kuchyně a ze zahrad v popelnicích na směsný odpad. "Projekt umožní občanům Prahy ekologickým a přitom jednoduchým způsobem zpracovávat biologicky rozložitelný odpad ze svých zahrádek přímo na místě," uvedla Plamínková. Lidé se díky projektu dozvědí informace o možnostech domácího kompostování a dalšího využití kompostu.

Zájemci se mohli o kompostér hlásit od června loňského roku. Kompostéry město lidem zapůjčí na pět let, poté jim komspotéry přenechá. Ze 1750 kusů kompostovacích nádob, které hlavní město nakoupí, bude pětina o objemu 2000 litrů. Tyto kompostéry se vyrábějí ze dřeva a jsou dvoukomorové. Zbývajících 1400 kusů plastových kompostérů bude mít poloviční kapacitu.

Žadatelé musí splňovat několik podmínek. Místo, kde bude kompostér, musí být na oploceném pozemku. Nájemce kompostéru také musí komunikovat s městem v případě, že je kompostér poničený, a musí umožnit jeho kontrolu pro ověření, zda je správně využíván.

Pražané mohou rostlinný odpad odevzdávat ve sběrných dvorech, do velkoobjemových kontejnerů a od loňského července také do kompostárny ve Slivenci. V Praze sváží bioodpad Pražské služby (PSAS), které lidem a firmám nabízejí speciální hnědé kontejnery.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

31.5.2018 13:08
4000 za kompostér, doma si kompostér udělám z vyřazených věcí (plotové dílce apod.), tzn. zadarmo. Tomu se říká hospodaření, zachraňují planetu ať to stojí co to stojí.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

31.5.2018 16:06 Reaguje na Vladimír Hošek
Výborně, to jste šikula. Zkuste to nabídnout městu, že jim nějáké uděláte.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

1.6.2018 10:24 Reaguje na Martin Jasan
Opět jste nezklamal, Vám se akce líbí, vy si snad myslíte, že pražáci si neumí koupit kompostér, proto jej má koupit město a rozdat.
Já si myslím a jsem o tom přesvědčen, že takové zhůvěřilosti financovat z veřejných peněz se nesmí.
Odpovědět
mr

2.6.2018 20:59 Reaguje na Vladimír Hošek
Byste se divil, co za zlodějiny se financují z daňových výnosů vydřených z plátců. Úředníkům je to fuk. Z cizího totiž krev neteče.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist