Pražská zoo představí desítky jedovatých žab pralesniček
"Pralesničky lidi odjakživa fascinovaly svou barevností, velikostí i množstvím jedu v tak malém těle. Indiáni je používali a lokálně ještě používají k výrobě otrávených šípů," uvedl kurátor obojživelníků a plazů Petr Velenský. Většina těchto žab se tak podle něj nemusí schovávat před predátory, naopak své výstražné zbarvení dává na odiv.
Kurátor podotkl, že jed některých druhů je nesmírně nebezpečný. Lidé ale v zoo uvidí i takzvané "imitátory", tedy žabky napodobující jiné, jedovatější druhy. Jedna z takových imitátorek, Ranitomeya imitator Varadero, bude zároveň nejmenší z představených žab. Výstava se věnuje i pralesničkám objeveným teprve nedávno, žijícím na malých územích v Peru, Kolumbii a Brazílii.
K vidění budou i kuriozity. "Ukážeme, jak se jeden jediný druh dokáže naprosto barevně odlišit podle lokalit, ve kterých žije, což je jedna z věcí, které dodnes vědci nedokázali zcela vysvětlit," uvedl chovatel pralesniček a spoluautor výstavy Jan Thuma. S kurátory v sobotu povede komentované prohlídky a každou neděli, po dobu trvání výstavy, i tematický workshop.
Sobotní zahájení výstavy doprovodí kvíz o drobné ceny, výtvarná dílna zaměřená na výrobu žabek z různých materiálů a koncert skupiny Tradiciones. Malíř a přírodovědec Jan Dungel také jednu z vystavených žab před zraky návštěvníků namaluje.
Pralesničky jsou čeleď malých pestrých jedovatých žab, které žijí v tropických pralesích Střední a Jižní Ameriky. Většina druhů pobývá na zemi či v pralesním podrostu několik metrů nad zemí. Některé druhy však žijí i v korunách stromů. Dosahují délky jednoho až šesti centimetrů.
reklama