https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazska-zoo-predstavi-desitky-jedovatych-zab-pralesnicek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražská zoo představí desítky jedovatých žab pralesniček

28.8.2020 01:37 | PRAHA (ČTK)
Pralesničky jsou čeleď malých pestrých jedovatých žab, které žijí v tropických pralesích Střední a Jižní Ameriky. Většina druhů pobývá na zemi či v pralesním podrostu několik metrů nad zemí. Některé druhy však žijí i v korunách stromů.
Pralesničky jsou čeleď malých pestrých jedovatých žab, které žijí v tropických pralesích Střední a Jižní Ameriky. Většina druhů pobývá na zemi či v pralesním podrostu několik metrů nad zemí. Některé druhy však žijí i v korunách stromů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | dMz / pixabay.com
Pralesničky neboli šípové žáby si lidé prohlédnou na nové výstavě v pražské zoo. Expozice čítá desítky pestrobarevných žab, jejichž jed sloužil i pro výrobu zbraní. Pralesničky zoo představila už loni, současná výstava se jim bude věnovat podrobněji. ČTK o tom informovala mluvčí zoologické zahrady Lucie Dosedělová. Výstava začne v sobotu v Galerii Gočárovy domy, potrvá do konce října.
 

"Pralesničky lidi odjakživa fascinovaly svou barevností, velikostí i množstvím jedu v tak malém těle. Indiáni je používali a lokálně ještě používají k výrobě otrávených šípů," uvedl kurátor obojživelníků a plazů Petr Velenský. Většina těchto žab se tak podle něj nemusí schovávat před predátory, naopak své výstražné zbarvení dává na odiv.

Kurátor podotkl, že jed některých druhů je nesmírně nebezpečný. Lidé ale v zoo uvidí i takzvané "imitátory", tedy žabky napodobující jiné, jedovatější druhy. Jedna z takových imitátorek, Ranitomeya imitator Varadero, bude zároveň nejmenší z představených žab. Výstava se věnuje i pralesničkám objeveným teprve nedávno, žijícím na malých územích v Peru, Kolumbii a Brazílii.

K vidění budou i kuriozity. "Ukážeme, jak se jeden jediný druh dokáže naprosto barevně odlišit podle lokalit, ve kterých žije, což je jedna z věcí, které dodnes vědci nedokázali zcela vysvětlit," uvedl chovatel pralesniček a spoluautor výstavy Jan Thuma. S kurátory v sobotu povede komentované prohlídky a každou neděli, po dobu trvání výstavy, i tematický workshop.

Sobotní zahájení výstavy doprovodí kvíz o drobné ceny, výtvarná dílna zaměřená na výrobu žabek z různých materiálů a koncert skupiny Tradiciones. Malíř a přírodovědec Jan Dungel také jednu z vystavených žab před zraky návštěvníků namaluje.

Pralesničky jsou čeleď malých pestrých jedovatých žab, které žijí v tropických pralesích Střední a Jižní Ameriky. Většina druhů pobývá na zemi či v pralesním podrostu několik metrů nad zemí. Některé druhy však žijí i v korunách stromů. Dosahují délky jednoho až šesti centimetrů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist