https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazske-letiste-snizilo-za-poslednich-12-let-emise-o-72-procent
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražské letiště snížilo za posledních 12 let emise o 72 procent

19.2.2022 03:27 | PRAHA (ČTK)
Největší efekt měla výměna absorpčních chladících jednotek a úsporná opatření hlavně při osvětlení areálu.
Největší efekt měla výměna absorpčních chladících jednotek a úsporná opatření hlavně při osvětlení areálu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pražské letiště v loňském roce snížilo emise oxidu uhličitého o 72 procent oproti roku 2009. Celková uhlíková stopa letiště za rok 2021 tak činila přibližně 14,8 tuny oxidu uhličitého. Ke snížení emisí v uplynulých letech přispěla zejména výměna absorpčních chladících jednotek a úsporná opatření například při osvětlení. Dlouhodobým cílem letiště je dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality.
 

Letiště za účelem snižování emisí provedlo v uplynulých letech několik technologických nebo procesních opatření. Největší efekt měla výměna absorpčních chladících jednotek a úsporná opatření hlavně při osvětlení areálu. Další kroky se týkaly například utlumení nočního provozu některých strojů, vybavení vozů GPS, výměny kotlů, rekonstrukce střešních plášťů a dalších opatření. Od roku 2019 pokrývá letiště celou svou spotřebu elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

Ve snižování vyprodukovaných emisí chce letiště pokračovat, k čemuž by měla přispět další nová opatření. Mezi ně patří například výměna osvětlení, výměna kotlů, pořízení elektromobilů, rekonstrukce a zateplení objektů letiště, využití kogenerační výroby elektrické energie nebo instalace solárních panelů. Dlouhodobým cílem letiště je dosažení uhlíkové neutrality, tedy stavu, kdy firma svou činností žádné skleníkové plyny nepřidává ani neubírá a vyprodukované emise jsou v rovnováze s jejich pohlcováním z atmosféry.

Některé ekologické iniciativy a obce letiště přesto dlouhodobě kritizují kvůli plánům na jeho rozšíření. I přes současnou krizi v letectví způsobenou pandemií koronaviru letiště nadále počítá například s přípravou nové paralelní dráhy. Letiště proto bude usilovat o prodloužení povolení EIA a získání územního řízení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

19.2.2022 15:22
sice sníží C02 ale ty obrovské vybetonované a asfaltem vylité plochy ovlivňují mikroklima úplně stejně, jakoby nic neudělali
Odpovědět
MM

Milan Milan

19.2.2022 19:18
Zní to dobře, ale myslím že emise samotného provozu letiště jsou naprosto zástupný problém. Přistávající, rolující a startující letadla jsou tím pravým problémem produkce a množství emisí.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.2.2022 19:28 Reaguje na Milan Milan
Tak nějak. Produkce emisí toho letiště je v celkové produkci letecké dopravy jako prd v hurikánu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.2.2022 20:06 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
1*
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.2.2022 07:26 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
ČVUT bude jako první na světě testovat letecká biopaliva pro malá a střední letadla
9. 11. 2021 00:00 ▪ 4 min čtení

Ve Švédsku se připravuje testování výroby syntetických leteckých paliv
RYCHLÉ ZPRÁVY

9. listopad 2021, 14:22
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

20.2.2022 10:23 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A nebude výroba těch paliv pro životní prostředí větší zátěží než použití paliv fosilních?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.2.2022 11:56 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
spíš důležité je, že to vnímají a to, že se na tom pracuje...jaké to bude? kdo má křišťálovou kouli?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist