https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazske-sluzby-petinu-smesneho-odpadu-v-praze-tvori-bioodpad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražské služby: Pětinu směsného odpadu v Praze tvoří bioodpad

19.3.2019 13:04 | PRAHA (ČTK)
Pražané mohou kompostovat i sami. Magistrát a některé městské části v minulých letech nabídly lidem zapůjčení kompostérů.
Pražané mohou kompostovat i sami. Magistrát a některé městské části v minulých letech nabídly lidem zapůjčení kompostérů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Téměř pětinu komunálního odpadu v Praze tvoří biologicky rozložitelný odpad. Tento odpad, který by bylo možné využít k výrobě kompostu, tak končí ve spalovně. Informovaly o tom Pražské služby (PSAS), které zajišťují v hlavním městě svoz odpadu. V loňském roce svozové firmy odvezly z kontejnerů a popelnic na směsný odpad 264.234 tun odpadu.
 

Lidé mají možnost objednat si kontejnery na kompost, které jednou za 14 dní PSAS vyváží. Nádoby jsou uzpůsobeny tak, aby byl biodpad provzdušněný a aby byla z odpadu odvedena vlhkost. Za uplynulých sedm let bylo svezeno celkem 47.000 tun biologicky rozložitelného odpadu. Nejvíce to bylo v roce 2017, kdy v hnědých popelnicích skončilo 8000 tun bioodpadu.

Cena za zapůjčení kontejneru na kompost se liší podle velikosti zapůjčené nádoby a doby objednaného svozu. Za sezonní svoz, tedy od začátku dubna do konce listopadu, zaplatí lidé za 120litrový kontejner 782 korun, za objemově dvojnásobnou nádobu 1251 korun. Za celoroční svoz bioodpadu z popelnice o objemu 120 litrů 1170 korun a kontejneru o objemu 240 litrů 1872 korun. Sezonní svoz je určen primárně pro zahrádkáře, celoroční svoz pak pro domácnosti, kde vzniká tento odpad po celý rok.

Do odpadu na kompostování patří listí, posekaná tráva, zbytky ovce a zeleniny, čajové sáčky, kávová sedlina, zbytky pečiva nebo například zvadlé rostliny. "V domácnostech tento druh odpadu vzniká nejčastěji v kuchyních. Bioodpad nelze zaměňovat za gastro odpad. Do našich nádob nepatří živočišné tuky a oleje, maso, masové omáčky, vývary, exkrementy masožravých zvířat, obalové materiály nebo uhynulá zvířata. Takto kontaminovaný odpad nelze zkompostovat," upozornil mluvčí PSAS Radim Mana.

Pražané mohou kompostovat i sami. Magistrát a některé městské části v minulých letech nabídly lidem zapůjčení takzvaných kompostérů, které po nějaké době lidé získali do svého vlastnictví. Pražané mohou rostlinný odpad odevzdávat také ve sběrných dvorech, do velkoobjemových kontejnerů a od července 2017 také do kompostárny ve Slivenci.

V loňském roce slivenecká kompostárna přijala celkem 2162 tun odpadu od firem i drobných zahrádkářů a vyprodukovala 200 tun hotového kompostu. Pražané mohou v kompostárně uložit 250 kilogramů biologicky rozložitelného odpadu a za každých pět kilogramů si po roce odnést jeden kilogram hotového kompostu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MV

Miloš Vondruška

25.3.2019 10:32
Celý systém hospodaření s odpady je špatně. Pokud budou lidé platít paušál za svoz směsného odpadu, tak nebudou motivování k tomu, aby snižovali množství vyprodukovaného směsného odpadu a investovali do dalších barevných popelnic. Např. na chalupě např. popelnici vůbec nemáme (bioodpad dáváme do kompostu, plasty, sklo a papír dáváme do barevných popelnic, hliník a plechovky třídíme pro dětii do školy, tedy opravdového směsného odpadu vyprodukujeme jednu igelitku za léto. Přesto musíme platit za popelnici 700Kč za rok, stejně jako soused, kterému každý čtvrtek popelnice přetéká. Takovýto systém nikoho nemotivuje a těch pár ekonadšenců, kteří třídí "z principu" to nevytrhně.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist