https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pres-150-zemi-hodla-zvysit-sve-zavazky-na-snizeni-emisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přes 150 zemí hodlá zvýšit své závazky na snížení emisí

18.11.2020 11:58 | DHÁKA (ČTK)
Na klimatické dohodě se v prosinci roku 2015 v Paříži shodly delegace ze 196 zemí světa. Česká republika ji ratifikovala v roce 2017.
Na klimatické dohodě se v prosinci roku 2015 v Paříži shodly delegace ze 196 zemí světa. Česká republika ji ratifikovala v roce 2017.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | COP PARIS / Flickr.com
Přes 150 zemí ohlásilo, že má úmysl zvýšit své národní závazky na snížení emisí vyplývající z Pařížské klimatické dohody. Napsala to agentura Reuters s odkazem na průzkum Fóra klimaticky zranitelných zemí (CVF). Představuje to víc než tři čtvrtiny států světa. Drtivá většina zemí, mezi které patří i Česká republika, ale zatím nezveřejnila konkrétní podobu svých aktualizovaných závazků.
 

Cílem Pařížské klimatické dohody je udržet růst globální teploty v porovnání s obdobím před průmyslovou revolucí hluboko pod hranicí dvou stupňů Celsia, ideálně kolem 1,5 stupně. Součástí dohody je i zvýšení schopnosti zemí přizpůsobit se nepříznivým dopadům změny klimatu a pomoc rozvíjejícím se zemím ze strany vyspělých států.

Země, které se připojily k dohodě, mají každých pět let vypracovat aktuální plán snížení emisí. Aktualizované plány mají zaslat OSN do konce letošního roku. Zatím tak učinilo podle průzkumu CVF jen 17 zemí a pouze 13 plánů mělo ambicióznější cíle v oblasti snižování emisí a ochrany klimatu.

Podle bangladéšského ministra životního prostředí Šahaba Uddina, který fóru předsedá, tak není jisté, zda země opravdu dodrží své oznámené úmysly. "Kvůli chybějící ambici se tlak na planetu dostal na hranu a ohrožuje naše právo na přežití," uvedl ministr. Vyzval bohatší země, aby se více angažovaly v ochraně klimatu a snižování emisi. Pravidelný průzkum CVF, které tvoří hlavně chudší země Asie, Afriky a Latinské Ameriky, podle něj ukáže, které státy berou klimatickou otázku vážně.

Na klimatické dohodě se v prosinci roku 2015 v Paříži shodly delegace ze 196 zemí světa. Česká republika ji ratifikovala v roce 2017.

Evropští lídři na říjnovém summitu dospěli ke shodě, že k zajištění takzvané klimatické neutrality do poloviny století musí EU zvýšit své ambice pro následující dekádu. Při stanovování závazků jednotlivých zemí se má přihlížet k jejich specifickým podmínkám. Podrobnosti unijního závazku k roku 2030 nyní připraví ministři životního prostření a na prosincovém summitu se k němu vrátí šéfové států a vlád. Debata o konkrétních číslech pro jednotlivé země bude podle diplomatů na pořadu dne nejdříve v polovině příštího roku.

Zatímco původní záměr počítal se snížením emisí o 40 procent proti hodnotám z roku 1990, Evropská komise navrhuje snížení o 55 procent. Evropský parlament si představuje ještě náročnější cíl - EU by podle něj měla emise zredukovat o 60 procent.

Zatímco některé země severní a západní Evropy daly najevo, že podporují hodnoty navržené komisí, vlády některých zemí východního křídla EU včetně Česka či Polska naproti tomu považují i 55procentní cíl za nereálný vzhledem k očekávaným dopadům na ekonomiku. Český premiér Andrej Babiš řekl, že s návrhem nemá problém, pokud to bude průměr pro celou EU.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.11.2020 12:15
Je to to samé bezduché tlachání, jako když po I. i II. světové válce se světoví vůdci zapřisáhli, že už nikdy tyhle hrůzy , a proto založili po
r. 1916 Společnost národů a po ´45 OSN.

Bylo to na dvě věci, na nic a na ho..o.

Zde to dopadne naprosto stejně.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

18.11.2020 12:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ano, nezávazné závazky jsou na ho..o.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

19.11.2020 07:11 Reaguje na Jiří Svoboda
Kdyby se svět dal do rukou takových jako jste vy, tak už dávno skončil.....
Odpovědět
ig

18.11.2020 12:47 Reaguje na Miroslav Vinkler
Čistě obecně by se to dalo řešit i na úrovni "tlachání", bez významné vynucené finanční účasti - třeba jen přestat dělat obstrukce výstavbě bezemisních zdrojů, jako jsou jaderné elektrárny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2020 08:56 Reaguje na Miroslav Vinkler
Žádné bezduché tlachání, babišistán existuje jen u nás.
Odpovědět
MG

Milan G

18.11.2020 13:05
...Podle bangladéšského ministra životního prostředí Šahaba Uddina, který fóru předsedá, tak není jisté, zda země opravdu dodrží své oznámené úmysly. "Kvůli chybějící ambici se tlak na planetu dostal na hranu a ohrožuje naše právo na přežití," uvedl ministr....
Tohle fakt pobaví, ministr životního prostředí Bangladéše apeluje na ostatní...a co u vás v Bangladéši ministře vše OK? Pořád čistíte ucpanou kanalizaci rukama a to svinstvo co vytáhnete necháte ležet jen tak na silnici? Pořád ty vaše textilky vypouštějí všechen odpad jen tak do řek? Takže jednou je voda modrá a druhý den žlutá. Už jste poučil všechny své spoluobčany, že není normální vykonávat tělesnou potřebu na veřejnosti a na veřejných místech?
Jaké ambice máte vy??
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

19.11.2020 07:12 Reaguje na Milan G
Proč ministr ŽP Bangladéše? No asi proto, že Bangladéš je nejohroženější zemí z hlediska stoupání hladiny moří ty nevzdělanče.....
Odpovědět

Jan Šimůnek

19.11.2020 10:13 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jejich hlavním problémem je islám, a ten nijak neřeší.
Odpovědět
MG

Milan G

19.11.2020 12:44 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tupče, když nechápeš význam psaného textu tak se k němu nevyjadřuj.
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

19.11.2020 12:51
Jednou ze zemí která tlačí na co největší snížení emisí v Evropě je Lucembursko. Tato země absolutně nemůže splnit tyto požadavky. Lucembursko nemá žádný energeticky náročnější průmysl a ani jednu elektrárnu. Jejich národní produkt tvoří většinově bankovnictví. Pokud by Oni snížili emise o 60 proc. - tak snad elektro auty (elektřinu odebírají z Francie ) a snad pomůže zákaz grilování. Průmyslové země Evropy, které podepsaly - tak již dnes hlásí, že splnění podmínek je nad jejich možnosti viz. Nizozemsko. A to nemluvím o tom, že tlak na splnění podmínek vyžene z Evropy i zbytek energeticky náročných odvětví. Důkazem je i uvolnění obchodu z ocelí a ocelářskými výrobky EU s Čínou. Již dnes chybí v Evropě ocelářské výrobky na ekologické stavby. A potom tyto země které chtějí zachránit planetu nadávají asijským zemím, které nepodepsaly, že ničí planetu. A opět nemluvím o dopravě z těchto zemí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

19.11.2020 14:13 Reaguje na Jaroslav Kořínek
Souhlas. V širším kontextu je prakticky vše, co tihle lidé prosazují, naprostá pitomost. Navíc jak škodící životnímu prostředí (nejen ekonomice, tam je to samozřejmé), ale i zvyšující ony posvátné emise CO2.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist