https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pres-40-procentum-vsech-ekosystemu-v-usa-hrozi-kolaps-uvadi-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přes 40 procentům všech ekosystémů v USA hrozí kolaps, uvádí studie

8.2.2023 10:36 | WASHINGTON (ČTK)
Vymizení hrozí nejrůznějším druhům od raků a kaktusů přes sladkovodní mušle po známou masožravou rostlinu mucholapku podivnou, která se přirozeně vyskytuje jen v malé oblasti na východoamerickém pobřeží.
Vymizení hrozí nejrůznějším druhům od raků a kaktusů přes sladkovodní mušle po známou masožravou rostlinu mucholapku podivnou, která se přirozeně vyskytuje jen v malé oblasti na východoamerickém pobřeží.
Téměř polovině zvířat a zhruba třetině rostlin ve Spojených státech hrozí vyhynutí. Vyplývá to ze zjištění výzkumné skupiny zabývající se ochranou přírody NatureServe, podle které je 41 procent amerických ekosystémů na pokraji kolapsu. Informovala o tom agentura Reuters.
 

Vymizení hrozí nejrůznějším druhům od raků a kaktusů přes sladkovodní mušle po známou masožravou rostlinu mucholapku podivnou, která se přirozeně vyskytuje jen v malé oblasti na východoamerickém pobřeží. Na pokraji vyhynutí je 40 procent všech zvířat a 34 procent všech rostlin.

Studie NatureServe o stavu fauny a flóry ve Spojených státech se zakládá na analýze dat od více než tisíce vědců z USA a Kanady. Podle autorů jde o nejobsáhlejší podobný dokument, který shrnuje informace o zvířatech, rostlinách a ekosystémech za posledních pět desetiletí. Studie také ukazuje, které oblasti ve Spojených státech jsou nechráněné a na kterých místech zvířata a rostliny čelí největšímu ohrožení.

Výsledky zprávy jsou "děsivé", uvedl Sean O'Brien, šéf NatureServe. "Pokud si chceme zachovat současnou škálu biodiverzity, musíme se zaměřit na místa, kde je příroda nejvíce ohrožená," řekl O'Brien a vyjádřil naději, že zjištění vědců umožní zákonodárcům pochopit naléhavost, se kterou je potřeba jednat.

Ohrožena vyhynutím je téměř polovina všech druhů kaktusů a 200 druhů stromů. Mezi nejvíce ohrožené ekosystémy patří rozsáhlé americké prérie, přičemž více než polovině ze všech 78 typů travnatých oblastí v zemi hrozí zánik.

Nejvíce ohrožení jsou živočichové, rostliny a ekosystémy v Kalifornii, Texasu a na jihovýchodě USA, uvádí studie. Jde o nejbohatší oblasti s hlediska biodiverzity, ale zároveň také o místa, kde v posledních desetiletích prudce vzrostla lidská populace, uvádí Wesley Knapp, hlavní botanik NatureServe.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

8.2.2023 13:32
Vypadá to na přemnožení jednoho velice invazivního druhu na planetě.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.2.2023 14:34
EU od USA nebude tak daleko , místo nesmyslných gryndýlů a jeho spekulačních derivátů , se raději zabývejme pádem biodiverzity a její záchranou.
Odpovědět
Pe

Petr

8.2.2023 15:08 Reaguje na Miroslav Vinkler
Bohužel, biodiverzita je se současným výrobně-spotřebním světem neslučitelná. Každé ráno celý svět nasedne do aut, popojede 20 km, tam jako v nějaké počítačové hře celý den něco těží, vyrábí a rozváží, a odpoledne nasedne znovu do těch aut, nakoupí co se vyrobilo a popojede zpátky o těch 20 km.
Jak v tomhle udržet biodiverzitu? Na okně továrny? V příkopu u silnice?
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

8.2.2023 15:19 Reaguje na Petr
Podle toho , co se tu píše, tak to asi nejde.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.2.2023 15:52 Reaguje na Petr
ČR má zastavěno cca 8% území , zbytek je krajina, kde se dá ledaco udělat.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

8.2.2023 16:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
Bohužel mladá a starší generace se na řešení problému neumí domluvit a čecháčkovství tomu taky nepřidává.
Odpovědět
Pe

Petr

8.2.2023 16:17 Reaguje na Miroslav Vinkler
To ano, dá a já jsem rád za cokoliv.
Špatné je, že civilizační vliv se neprojevuje jen na tom zastavěném území, ale i na širokém okolí. Vedle továrny nebo dálnice ráj pro včely nikdy nebude.
Odpovědět
Pe

Petr

8.2.2023 16:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
Svým způsobem se za zastavěné území dá považovat i orná půda. Té je u nás asi 40 % území. No a plus to zastavěné a něco kolem, a rázem jsme přes 50 % plochy území, kde jsou možnosti biodiverzity dost výrazně omezené. Civilizace vyhrává.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist