Příroda léčí: Výlet do zeleně povzbudí podle vědců mysl více než toulky po městě
Pobývání v přírodě pomáhá předcházet negativním myšlenkám, které mohou vést k úzkostem nebo depresím, zjistila nejnovější z představovaných studií. Výzkumníci v ní srovnávali rozpoložení lidí po 90minutové procházce ve městě nebo v zeleni blízko Stanfordovy univerzity. Ti, kteří se toulali přírodním prostředím, vykazovali podle závěrů studie méně chmurných myšlenek. Oproti těm, kteří se procházeli městem, měli také sníženou nervovou aktivitu v oblasti mozku, které je spojená s rizikem psychických onemocnění.
Podle vědců tak může mít právě dostupnost přírodních ploch zásadní vliv na duševní zdraví lidí v současném rychle se urbanizujícím světě. Už dnes žije ve městech více než polovina obyvatel Země a očekává se, že v roce 2050 to bude už 70 %. Právě život ve městech je spojován s vyšším výskytem depresí a dalších duševních chorob.
Přečtěte si také: Děti tráví venku čím dál méně času. Stejně jako dospělí
Starší studie ukazuje, že pobyt v přirozeném prostředí bez dosahu moderních technologií má pozitivní vliv také na tvořivost a schopnost řešit problémové úkoly. Odborníci se domnívají, že dostupnost technologií a všudypřítomný hluk nás neustále vyrušují a je pro nás obtížnější a vysilující udržovat plné soustředění. Více informací v článku studie Illinoiské univerzity pomoci i dětem s poruchami pozornosti (ADHD). Lékaři v jejím závěru tvrdí, že zlepšit příznaky ADHD mohou už jednoduché změny, jako pohled z okna do zeleně, půldenní výlet nebo hra s míčem v parku.
reklama