https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/priroda-leci-vylet-do-zelene-povzbudi-podle-vedcu-mysl-vice-nez-toulky-po-meste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Příroda léčí: Výlet do zeleně povzbudí podle vědců mysl více než toulky po městě

1.3.2016 01:37 | PRAHA (Ecomonitor)
Příroda, zdá se, pomáhá lidem zahnat chnurné myšlenky i zlepšit schopnost se koncentrovat a řešit komplikované situace
Příroda, zdá se, pomáhá lidem zahnat chnurné myšlenky i zlepšit schopnost se koncentrovat a řešit komplikované situace
Budou jednou lékaři pobyt v přírodě vypisovat na předpis? Závěry studií, které shrnul webový magazín Lifehack, ukazují, jakým způsobem toulky přírodou pomáhají našemu psychickému zdraví a že opravdu dokáží člověku „vyčistit hlavu“.
 

Pobývání v přírodě pomáhá předcházet negativním myšlenkám, které mohou vést k úzkostem nebo depresím, zjistila nejnovější z představovaných studií. Výzkumníci v ní srovnávali rozpoložení lidí po 90minutové procházce ve městě nebo v zeleni blízko Stanfordovy univerzity. Ti, kteří se toulali přírodním prostředím, vykazovali podle závěrů studie méně chmurných myšlenek. Oproti těm, kteří se procházeli městem, měli také sníženou nervovou aktivitu v oblasti mozku, které je spojená s rizikem psychických onemocnění.

Podle vědců tak může mít právě dostupnost přírodních ploch zásadní vliv na duševní zdraví lidí v současném rychle se urbanizujícím světě. Už dnes žije ve městech více než polovina obyvatel Země a očekává se, že v roce 2050 to bude už 70 %. Právě život ve městech je spojován s vyšším výskytem depresí a dalších duševních chorob.


Přečtěte si také: Děti tráví venku čím dál méně času. Stejně jako dospělí

Starší studie ukazuje, že pobyt v přirozeném prostředí bez dosahu moderních technologií má pozitivní vliv také na tvořivost a schopnost řešit problémové úkoly. Odborníci se domnívají, že dostupnost technologií a všudypřítomný hluk nás neustále vyrušují a je pro nás obtížnější a vysilující udržovat plné soustředění. Více informací v článku studie Illinoiské univerzity pomoci i dětem s poruchami pozornosti (ADHD). Lékaři v jejím závěru tvrdí, že zlepšit příznaky ADHD mohou už jednoduché změny, jako pohled z okna do zeleně, půldenní výlet nebo hra s míčem v parku.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist