https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prirodni-rezervace-u-turnova-v-ceskem-raji-se-rozsirila-o-cenne-buciny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Cenné bučiny u Turnova v Českém ráji se staly součástí přírodní rezervace

3.11.2023 00:59 | TURNOV (ČTK)
Nově je součástí rezervace 25 hektarů přírodě blízkých a cenných bučin na svazích západního břehu Jizery u obce Rakousy.
Nově je součástí rezervace 25 hektarů přírodě blízkých a cenných bučin na svazích západního břehu Jizery u obce Rakousy.
Zdroj | AOPK ČR
Přírodní rezervace Na Hranicích, která je v Českém ráji nedaleko Turnova, se výrazně rozšířila. Dosud měla necelé čtyři hektary, teď je její součástí 25 hektarů přírodě blízkých a cenných bučin na svazích západního břehu Jizery u obce Rakousy. V této oblasti roste i ohrožená přeslička nejvyšší či vzácné druhy hub, uvedla mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) Karolína Šůlová.
 

O rozšíření rezervace do těchto míst usilovali ochránci přírody dlouhodobě. "U Rakous se totiž na obou březích Jizery zachoval pás přírodě blízkého lesa, což je ve zdejší krajině zcela ojedinělá záležitost. Většina bukových porostů je tady stará zhruba 170 let a postupně se přirozeně obnovují. Některé stromy odumírají, v prolukách zmlazují nové a vzniká tak pestrý les se stromy různého stáří. Díky zvýšení rozlohy přírodní rezervace tu bude mít příroda více prostoru," uvedl vedoucí Správy CHKO Český ráj Jiří Klápště.

Přírodní rezervace Na Hranicích vznikla už v roce 1953, a je tedy o dva roky starší než Chráněná krajinná oblast Český ráj. Podle ředitele AOPK Františka Pelce jde o jedno z přírodovědně nejhodnotnějších zachovalých říčních údolí v zemi. "Jsem rád, že se rozšíření rezervace po projednání s vlastníky a obcemi podařilo prosadit. Cenné bučiny teď mají zajištěnu ochranu na obou březích Jizery – protější svahy jsou již součástí přírodní rezervace Bučiny u Rakous," uvedl Pelc. Přírodě blízké lesy jsou podle něj důležité nejen tím, že se v nich vyskytuje mnohem větší spektrum rostlin a živočichů než monokulturních lesích. "Ale také kvůli tomu, že se zde můžeme učit, jak se příroda adaptuje na klimatickou změnu. To může být zásadní pro hledání cest, jak udržitelně hospodařit v našich lesích," dodal.

Z ohrožených druhů se v přírodní rezervaci Na Hranicích vyskytuje přeslička největší, tis červený, okrotice bílá, lilie zlatohlavá, hruštice jednostranná, kruštík širolistý. Rostou tu i vzácné druhy hub, jako je ouško citrónové, pavučinec nancyský či zdobenec zelenavý. Žije zde také řada druhů ptáků - jestřáb lesní, krahujec obecný, výr velký, krkavec obecný, lejsek šedý, holub doupňák, datel černý či strakapoud velký. Domov tu má rovněž několik druhů netopýrů vázaných na stromové dutiny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

3.11.2023 17:08
Dobrá věc se podařila.
Odpovědět
os

orb slavík

11.11.2023 19:35 Reaguje na Majka Kletečková
Souhlas
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist