Přírodovědci našli v ptačím parku na Hodonínsku vzácnou užovku stromovou

Ptačí park vzniká postupně v nivě říčky Kyjovky od roku 2020, kdy tu ornitologové zakoupili první pozemky. "Za největší letošní úspěch považujeme vyhnízdění velmi skrytě žijícího chřástala malého, jehož hnízdní populace se v Česku odhaduje na 20 až 40 párů, a sýkořice vousaté, které u nás hnízdí jen 90 až 180 párů," uvedl Gašpar Čamlík, jednatel Jihomoravské pobočky ČSO. Ornitologové podle něj zaznamenali i úspěšné hnízdění hus velkých. Zahnízdily také čejky chocholaté, které patří vi Evropě k druhům, jež ze zemědělské krajiny ubývají kvůli intenzivnímu hospodaření.
V ptačím parku ornitologové pozorovali 191 ptačích druhů. Například i orlíka krátkoprstého, v parku se zdržoval dva měsíce. "Poprvé byl pozorován 27. května. Na území České republiky přitom zalétá jen vzácně a pouze výjimečně se zdrží delší dobu na jednom místě. Orlík je potravní specialista, který se živí především hady a dalšími plazy. Dále obojživelníky a v menší míře také ptáky, savci a hmyzem. Právě hojný výskyt užovek obojkových a žab díky pestré mozaice mokřadů je hlavní důvod, proč vzácný dravec několik týdnů pobýval na Kosteliskách," uvedl Čamlík.
V lokalitě se však daří i jiným živočichům. "Od května se na Kosteliskách podařilo na dvou místech odchytit užovku stromovou, která je nejvzácnějším hadem v Česku. Vyskytuje se pouze ostrůvkovitě na několika místech republiky. Lokalita na Kosteliskách byla dosud pro odborníky neznámou.Užovky budeme nadále monitorovat, abychom o této populaci, která prozatím unikala pozornosti, zjistili více," uvedl Ondřej Ryška z Jihomoravské pobočky ČSO.
Z vzácných obojživelníků se na Kosteliskách vyskytuje například i skokan ostronosý, jehož samci mají v období rozmnožování atraktivní světle modrou barvu. Přírodovědci také potvrdili další místa výskytu vzácného druhu měkkýše vrkoče bažinného.
Ptačí park leží v nivě říčky Kyjovky v blízkosti ornitologicky atraktivních Mutěnických rybníků. Má přes 20 hektarů, část má Česká společnost ornitologická zakoupenou či má k pozemkům zajištěn smluvní vztah. V budoucnu by se mohl rozšířit o další desítky hektarů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Michal Ukropec
5.10.2022 15:04 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
5.10.2022 15:44 Reaguje na Slavomil VinklerBřetislav Machaček
5.10.2022 18:16a tak to zkusil se sumečky americkými, kterými zaprasil bývalou pískovnu.
Některým lidem dělá dobře být Noe a "zachraňovat" zvířata vysazováním do okolních lokalit, aby ty lokality zviditelnili. Životaschopná populace
je ale zcela něco jiného, než náhodný nález jedince.