https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prirodovedci-nasli-v-ptacim-parku-na-hodoninsku-vzacnou-uzovku-stromovou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přírodovědci našli v ptačím parku na Hodonínsku vzácnou užovku stromovou

5.10.2022 10:36 | Dubňany (Hodonínsko) (ČTK)
Užovka stromová či užovka Aeskulapova (Zamenis longissimus) je nejedovatý had z čeledi užovkovitých.
Užovka stromová či užovka Aeskulapova (Zamenis longissimus) je nejedovatý had z čeledi užovkovitých.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Přírodovědci našli v ptačím parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku vzácnou užovku stromovou. V Česku žije jen na několika místech, lokalita na Kosteliskách byla dosud pro odborníky neznámou, informovali odborníci z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické (ČSO), která park vytváří.
 

Ptačí park vzniká postupně v nivě říčky Kyjovky od roku 2020, kdy tu ornitologové zakoupili první pozemky. "Za největší letošní úspěch považujeme vyhnízdění velmi skrytě žijícího chřástala malého, jehož hnízdní populace se v Česku odhaduje na 20 až 40 párů, a sýkořice vousaté, které u nás hnízdí jen 90 až 180 párů," uvedl Gašpar Čamlík, jednatel Jihomoravské pobočky ČSO. Ornitologové podle něj zaznamenali i úspěšné hnízdění hus velkých. Zahnízdily také čejky chocholaté, které patří vi Evropě k druhům, jež ze zemědělské krajiny ubývají kvůli intenzivnímu hospodaření.

V ptačím parku ornitologové pozorovali 191 ptačích druhů. Například i orlíka krátkoprstého, v parku se zdržoval dva měsíce. "Poprvé byl pozorován 27. května. Na území České republiky přitom zalétá jen vzácně a pouze výjimečně se zdrží delší dobu na jednom místě. Orlík je potravní specialista, který se živí především hady a dalšími plazy. Dále obojživelníky a v menší míře také ptáky, savci a hmyzem. Právě hojný výskyt užovek obojkových a žab díky pestré mozaice mokřadů je hlavní důvod, proč vzácný dravec několik týdnů pobýval na Kosteliskách," uvedl Čamlík.

V lokalitě se však daří i jiným živočichům. "Od května se na Kosteliskách podařilo na dvou místech odchytit užovku stromovou, která je nejvzácnějším hadem v Česku. Vyskytuje se pouze ostrůvkovitě na několika místech republiky. Lokalita na Kosteliskách byla dosud pro odborníky neznámou.Užovky budeme nadále monitorovat, abychom o této populaci, která prozatím unikala pozornosti, zjistili více," uvedl Ondřej Ryška z Jihomoravské pobočky ČSO.

Z vzácných obojživelníků se na Kosteliskách vyskytuje například i skokan ostronosý, jehož samci mají v období rozmnožování atraktivní světle modrou barvu. Přírodovědci také potvrdili další místa výskytu vzácného druhu měkkýše vrkoče bažinného.

Ptačí park leží v nivě říčky Kyjovky v blízkosti ornitologicky atraktivních Mutěnických rybníků. Má přes 20 hektarů, část má Česká společnost ornitologická zakoupenou či má k pozemkům zajištěn smluvní vztah. V budoucnu by se mohl rozšířit o další desítky hektarů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

5.10.2022 13:32
První co napadne je herpetolog partyzán.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

5.10.2022 15:04 Reaguje na Slavomil Vinkler
Taky patřím k dětem Zdeňka Wogela.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.10.2022 15:41
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.10.2022 15:44 Reaguje na Slavomil Vinkler
Myslím, že v blízkosti známá lokalita není, a biotop taky moc ne. Líbí se jí spíše skalnatá údolí. Na příklad nad Znojmem je hojná, pod Znojmem se o ní neví. A spíš bych ji čekal v sousedství jako Jevišovka, Rokytná...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.10.2022 18:16
Pár let zemřelý "ekologista" rád do našeho okolí přivážel odjinud živé tvory. Jednou přivezl z Beskyd 3 zmije a mloky skvrnité. Asi nepřežili
a tak to zkusil se sumečky americkými, kterými zaprasil bývalou pískovnu.
Některým lidem dělá dobře být Noe a "zachraňovat" zvířata vysazováním do okolních lokalit, aby ty lokality zviditelnili. Životaschopná populace
je ale zcela něco jiného, než náhodný nález jedince.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.10.2022 06:49
Mnoho plazů zahubí cyklisté na stezkách (zejména slepýše). Asi by bylo vhodné aby fotili zabité plazy a neprodleně informovali o nálezech na příklad správce lokality. Mapování druhů pomocí dokladů je nejjistější.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist