Přízemního ozónu bylo v létě nejvíce za poslední dekádu
Komisařka Margot Wallströmová dohodu přivítala a zdůraznila nutnost pokračovat dál: "Legislativa EU zaměřená na snížení počtu ozónových epizod v Evropě začíná přinášet výsledky. Nejvyšší úrovně ozónu se snížují. Ale abychom se vyvarovali ozónových výskytů úplně, musíme pokračovat ve snižování emisí, které vytvářejí ozón: zejména těkavých organických látek (VOCs - Volatile Organic Compounds) a oxidů dusíku (NOX). Neexistují nárazová řešení, stále máme před sebou dlouhou cestu. Tento návrh je naléhavě nutným krokem k dosažení našeho cíle, zvláště když letní teploty dosahují tak rekordní úrovně."
Návrh Komise přidává ke snahám o redukci O3 produktově orientovaný přístup. Obsah VOC ve výrobcích musí být jasně zřetelný na etiketách a nesmí překročit povolené hodnoty. Členské země musí zajistit, aby hodnoty byly respektovány, stanovit monitorovací program pro správné začlenění tohoto zákona do legislativy i praxe, a pravidelně podávat zprávu Komisi, jak se začlenění do praxe vyvíjí.
Cílem směrnice je pomoci členským státům splnit závazek ze Směrnice o národním stropu emisí pro určité škodliviny (National Emission Ceilings - NEC), zejména významné snížení emisí VOC do roku 2010. Návrh je jedním z legislativního "arzenálu" proti přízemnímu ozónu, který obsahuje například Směrnici o integrované prevenci a kontrole znečištění, Směrnici o velkých spalovacích zařízeních, legislativu o automobilových olejích a nedávno přijaté Směrnici o Nesilničních mobilních strojích. Podstatná část této legislativy však nabude účinnosti až v následujících letech, kvůli dlouhým lhůtám na začlenění všech požadavků.
Vůbec první celoevropskou legislativou týkající se přízemního ozónu byla Směrnice 92/72/EEC. Ta byla nahrazena v září 2003 Směrnicí 2002/3/EC o ozónu v okolním ovzduší. Podle této směrnice je rizikem pro lidské zdraví krátké vystavení koncentraci nad 360 mikrogramů/m3. Průměrná koncentrace za hodinu by neměla překročit 240 µg/m3. Vlády jsou povinny informovat veřejnost, pokud je překročen limit 180 µg/m3.
Přehled znečištění přízemním ozónem v létě naleznete v tiskové zprávě EEA nazvané stručně "Znečištění ovzduší ozónem v Evropě v létě 2003: přehled překročení prahových hodnot v EU během letní sezony duben-srpen 2003 a srovnání s předchozími lety" zde http://www.eea.eu.int.
reklama