Pro Grónsko jsou tající ledovce katastrofa. Ale taky by díky nim mohlo zbohatnout
„Tající ledovce s sebou nesou ohromné množství sedimentů z vnitrozemí na pobřeží,“ říká Mette Bedixen z Institutu arktického a alpinského výzkumu, který se na studii podílel. „Z Grónska pochází osm procent všech sedimentů, které se ročně dostanou do světových oceánů. A kvůli klimatické změně lze předpokládat, že do budoucna se podíl grónských sedimentů ještě zvýší.“
Pro Grónsko znamenají klimatické změny spíš pohromu. Země je závislá na komerčním rybolovu, kterého se klimatické změny silně dotýkají. Grónsko také těží minerály a ropu a v posledních letech se také zaměřilo na turismus. Země nicméně hlásí desetiprocentní nezaměstnanost a přetrvávající výpadky příjmů.
Podle studie přinesou grónské řeky na pobřeží množství písku, jehož tržní hodnota je více jak půlka grónského HDP. Ten byl 2,22 miliard dolarů v roce 2015. A podle vědců se hodnota přinášeného písku v příštích 25 letech zdvojnásobí, pokud ceny písku na mezinárodních trzích budou stále růst.
„Poukazujeme na to, že aktuálně jde o jednu z mála velkých ekonomických příležitostí, které klimatické změny nabízejí,“ říká Irina Overeemová, profesorka na CU Boulder.
Těžba písku jistě není bez rizik pro životní prostředí a mohla by teoreticky poškodit nedotčenou krajinu Arktidy. Studie proto doporučuje pečlivé zvážení environmentálních dopadů a zapojení veřejnosti.
reklama