https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/proud-je-desetkrat-drazsi-nez-loni-fiala-a-scholz-chteji-celoevropske-reseni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Proud je desetkrát dražší než loni, Fiala a Scholz chtějí celoevropské řešení Shrnutí

30.8.2022 00:51 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Premiér Petr Fiala (ODS) a německý kancléř Olaf Scholz se včera na jednání v Praze shodli na nutnosti nalezení celoevropského řešení snížení cen elektřiny. Evropa musí podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) oddělit ceny plynu od cen elektřiny. Na 9. září Síkela svolal mimořádnou evropskou radu pro energetiku. Bude projednávat návrh na stanovení maximální ceny plynu, který se využívá pro výrobu elektřiny. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chce v tomto týdnu hledat s právníky a podnikateli právní cestu k zastropování rostoucích cen energií. Cena elektřiny na pražské burze oproti loňsku stoupla na desetinásobek.
 

Cena české elektřiny v základním zatížení s dodávkou na následující rok včera přesáhla 1000 eur (zhruba 24 600 Kč) za megawatthodinu (MWh), cena je tak desetkrát vyšší než na počátku loňského září. Nad 1000 eur za MWh se v pondělí dostala také cena pro německý trh, která je pro Evropu klíčová. Současné rekordní ceny na burzách se sice týkají jen části právě dodávané elektřiny, ovlivňují ale už i obchody do budoucna, prostřednictvím kterých výrobci prodávají většinu produkce.

O růstu cen energií včera jednali český premiér a německý kancléř. "Shodli jsme se na tom, že je potřeba najít celoevropské řešení pro snížení cen elektřiny, které určitě neodpovídají nákladům na výrobu a dosahují výše, která není přijatelná," řekl Fiala. "Proto je nutné, abychom provedli strukturální změny, které přispějí k tomu, že ceny zase urychleně klesnou a že bude dostatečná nabídka energií," uvedl Scholz.

Evropská komise kvůli prudkému růstu cen elektřiny připravuje krizová opatření a systémovou reformu trhu, oznámila na konferenci Bledské strategické fórum ve Slovinsku předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. "Potřebujeme pro elektřinu nový model trhu, který skutečně funguje," dodala. Chystané změny ale neupřesnila.

Také český ministr průmyslu a obchodu Síkela doufá v celoevropské řešení, protože je to podle něj nejlepší a nejlevnější možnost. Nutné budou podle Síkely tržní intervence, se kterými mohou přijít státy společně s obchodníky s energiemi. Funkční a méně nákladné řešení, které by mělo srazit dolů ceny elektřiny, je zastropování cen plynu využívaného pro výrobu elektřiny, řekl ministr. Stanovení maximální ceny plynu projedná 9. září mimořádná evropská rada pro energetiku, kterou Síkela svolal.

Cena plynu podle Síkely vzrostla od června až do pondělí z 18 eur za MWh až zhruba na 310 eur. Růst cen energií má více důvodů. Kromě ruské invaze na Ukrajinu a omezování dodávek plynu z Ruska je to podle ministra také například špatná situace s jadernými elektrárnami ve Francii. EU podle Síkely může otevřít rovněž otázku emisních povolenek, které nyní tvoří již významnou část cen elektřiny. Na řadu může přijít také celková regulace cen energií nebo úplné oddělení cen plynu a elektřiny.

Ekologické organizace navrhují, aby státy Evropské unie postavily plynové elektrárny mimo trh. Právě tyto elektrárny kvůli vysokým cenám plynu zvyšují ceny elektřiny, uvedly dnes ve společné tiskové zprávě organizace Greenpeace ČR, Hnutí Duha, Reset a Centrum pro dopravu a energetiku. Potřebnou elektřinu z plynových elektráren by podle nich měli nakupovat operátoři elektrizačních soustav mimo trh. "Vyjmutí plynových elektráren z burzy by mohlo jednoduše a rychle srazit ceny elektřiny až o dvě třetiny," uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Velká většina elektřiny se v Evropě podle ekologů vyrábí daleko levněji, než se prodává, ale cenu na trhu určuje ta nejdražší, tedy plynová, i když je jí malé množství.

Svaz moderní energetiky možné oddělení cen elektřiny a plynu podporuje. Zkušenosti ze Španělska a Portugalska ukazují podle svazu, že přes stanovení maximálních cen zemního plynu lze držet nízké ceny proudu. Zároveň ale v dnešní tiskové zprávě svaz upozornil, že je zapotřebí hledat i další možnosti vedoucí k energetické bezpečnosti, třeba zateplení domů, solární panely či bioplynové stanice.

Ministr spravedlnosti Blažek bude tento týden hledat cestu k zastropování rostoucích cen energií s právníky a podnikateli. "Jsem přesvědčený, že různé právní překážky nám v této situaci nemohou bránit v tom, abychom se otevřeně nebavili o tom, čemu se lidově říká zastropování energií," řekl dnes médiím. "V zásadě je potřeba, najít takové řešení, aby těm, kdo elektřinu vyrábějí nebo distribuují, nevznikaly takové škody, aby měli možnost to v budoucnosti uplatňovat po státu jako náhradu škody - nebo když ne po státu, tak po Evropské unii," doplnil.

O řešení růstu cen energií chtějí jednat se zástupci vlády třeba provozovatelé skiareálů. Ředitel Asociace horských středisek Libor Knot ČTK řekl, že chce spolu s dalšími profesními svazy vyvolat jednání se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu. Současná situace může být podle něj pro mnohé podniky fatální. Také například v mlékárenství je kvůli drahým energiím situace vážná, řekl dnes ČTK předseda představenstva Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Za správné řešení situace považuje zastropování cen energií. Asociace hotelů a restaurací v dnešní tiskové zprávě kritizovala vládu za nečinnost. Kabinet podle asociace neodpovídá na výzvy profesních svazů a nečinností vyvolává mezi podnikateli paniku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.8.2022 06:47
Pravou příčinou současného raketového růstu cen plynu a elektřiny je naprosto chybná politika EU. Násilné protlačování zelené ideologie jako je GREEN DEAL, emisní povolenky, taxonomie EU a přijaté dokumenty jako je Strategie udržitelného rozvoje EU a další restrikce, které položily základy k vypuknutí nynější energetické krize.

EU bohužel na vrcholných pozicích vedou zelení aktivisté (namísto odborníků) nerespektující zákony fyziky. Jejich cílem se v průběhu posledních let stalo vybudování bezuhlíkového ráje na úkor energetické bezpečnosti.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.8.2022 06:51 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.8.2022 07:03 Reaguje na Miroslav Vinkler
ono to je asi více květnaté téma než co zmiňujete...těch aspektů bude určitě více. Někteří ekonomové mluví o dokonalé bouři, nicméně kvůli tomu nepřestaneme dýchat, žít a koukat se na tento svět, který je pořád více méně stejný jen lidi totálně zblbli.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.8.2022 07:06 Reaguje na Miroslav Vinkler
pořád se střídá Jaro, Léto ,Podzim, Zima...a jak se říká v Taoismu, příroda nikam nepospíchá a přesto všechno stihne...proč myslíte, že je to důležité, co se založí, to také zanikne je to cyklus vznikání a zanikání ALE LIDI SE PŘECI JEN BOJÍ ZTRATIT DOBROU SITUACI a tak jsou na ní závislý
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.8.2022 09:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vaše vize mi připadá svět po požití lysohlávek:
Politika EU, zelená ideologie, grýndýl, emisní povolenky atd. se zhmotnily do nějakých éterických bytostí, které ve velkém přepadly plynovou infrastrukturu na Jamalu a zakroutily plynovými ventily.
Jejich síla je ovšem tak mocná, že bratr Putin, který by nám chtěl, ale tak silně chtěl ten plyn dodávat, je nemúže silou mocou od ventilů odstavit, teď mu ještě ten nedodaný plyn zapálily.
Ajaké je řešení? Rozbít EU a vyhnat ekomagory, tím ta síla zmizí a plynu bude něurékom.
Odpovědět
Ze

Zellosh

30.8.2022 15:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jo
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist