Prunéřov dostal od ministerstva životního prostředí zelenou
Šéf energetické firmy ČEZ Martin Roman vodí jako loutku ministryni Rut Bízkovou. Akce Greenpeace kvůli elektrárně Prunéřov II. před ministerstvem životního prostředí
|
|
Foto: Dominika Patrovská/Ekolist.cz |
Podle MŽP je hlavním důvodem pro vydání kladného stanoviska fakt, že přestavba sníží emise znečišťujících látek. Ve srovnání se současným stavem by měl Prunéřov vypouštět o 32 % méně oxidu siřičitého, o 26 % méně oxidu dusíku a o 41 % méně tuhých znečisťujících látek. Elektrárna má mít účinnost 40 %, evropské právo ale požaduje účinnost 42 %. Ministerstvo si vymínilo, že ČEZ musí snížit emise oxidu uhličitého v jiných provozech, tak aby se rozdíl vyrovnal. ČEZ má ministerstvu do 3 měsíců předložit soubor opatření, která povedou k úspoře 205 082 tun oxidu uhličitého za rok. Opatření musí být dodržována po celou dobu provozu zařízení jako kompenzace rozdílu v energetické účinnosti oproti variantě, kdy by se použila nejlepší dostupná technologie.
„Mezi konkrétní podmínky stanoviska patří dosažení emisí v ovzduší na úrovni 150 mg/m3 oxidu siřičitého, 200 mg/m3 oxidu dusíku, 10 mg/m3 tuhých znečišťujících látek a 200 mg/m3 oxidu uhelnatého. Současně musí platit, aby emise ročně dosahovaly maximálně 400 tun tuhých znečišťujících látek, 6 250 tun oxidu siřičitého a 7 600 tun oxidu dusíku,“ uvedla ministryně Bízková.
Prunéřov čeká ještě další posuzování v rámci stavebního řízení, a také v rámci tzv. integrovaného řízení, při němž je vydáváno povolení k provozu zařízení. Stanovisko EIA je pouze odborným podkladem pro povolující úřad. O realizaci záměru tedy přímo nerozhoduje. Jeho hlavním úkolem je posoudit vliv činnosti elektrárny Prunéřov II. na životní prostředí, ale i zdraví obyvatel v dané oblasti. V rámci snahy získat informace od všech zainteresovaných stran byla podle slov Rut Bízkové uskutečněna jednání s klimatologem Janem Pretelem, který vypracovával posudek o možném vlivu Prunéřova na životní prostředí Mikronésie. Dále pak se zástupci Ekologického právního servisu a Hnutí Duha a se starosty místních samospráv z nejbližšího okolí Prunéřova. Proces EIA začal v červnu 2008.
„Energetický gigant ČEZ si prosadil svou a znovu prokázal svůj vliv na rozhodování státních úřadů. ČEZ opakovaně odmítl předložit k posouzení variantu projektu, která by používala účinnější a čistší technologii, a to i přesto, že k tomu byl ze strany MŽP přímo vyzván. Tím jednoznačně porušil své povinnosti, vyplývající ze zákona o posuzování vlivů na životní prostředí,“ uvádí tisková zpráva občanských sdružení Greenpeace a Ekologický právní servis. Podle nich uzavřela společnost ČEZ smlouvy na dodávky technologií do Prunéřova ještě před tím, než proces EIA vůbec začal. Podle jejich názoru ČEZ od samého počátku počítal s tím, že projekt bude schválen v jím navržené podobě.
Ročně MŽP dostane k posouzení kolem 45 záměrů podobného rozsahu jako je Prunéřov II. V současnosti řeší na 80 případů.
reklama
Online diskuse
Co vše hrozí, až nebude "zelené" MŽP. - 29. 4. 2010 - AlešJá to také nechápu, takový umělý kanál lemovaný stromořadím jako je například nová Lužnice. Tak to považuje zelený za katastrofu. Ale tisíce rozmašírovaným ptáků větrnými rotory považují za vítězství....Za stejné vítězství považují kůrovcem zničenou Šumavu a největší radost mají , když mohou vytvářet zakázané oblasti kam krome nich a jejich kamarádů - zelených nadlidí, jak jste trefně podotknul nikdo nesmí. Je to opravdu těžká diagnóza, nevíte jak by se to dalo léčit ? |