https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruzkum-brnenskeho-nesehnuti-ukazal-obavu-mladych-lidi-z-klimatickych-zmen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průzkum brněnského Nesehnutí ukázal obavu mladých lidí z klimatických změn

24.5.2023 01:36 | BRNO (ČTK)
Foto | Sergiu Vălenaș / unsplash.com
Průzkum brněnského hnutí Nesehnutí ukázal obavu mladých lidí z rychlosti klimatických změn a následného negativního vlivu na jejich životy. Zároveň z něj vyplynulo, že dospívající nevidí velký smysl v zapojení do občanských aktivit směřujících k řešení klimatické změny, uvedla za hnutí Denisa Morongová. Do průzkumu se zapojilo více než 500 lidí z tuzemska, prováděly jej také zahraniční organizace na Slovensku a v Rakousku.
 

"Je zřejmé, že naléhavost klimatické krize mezi mladými lidmi značně rezonuje. Její nezadržitelný růst v nich vyvolává pocity frustrace a beznaděje. Ty jsou dále prohlubovány greenwashingem korporací, které na spotřebitele přenášejí odpovědnost za klimatickou změnu. Je třeba přesvědčovat mladé lidi, že má smysl být občansky aktivní a tlačit tak na ty, kteří tuto odpovědnost skutečně mají," řekla Morongová.

Necelá pětina mladých lidí existenci klimatické změny popírá nebo kvůli ní odmítá měnit svůj životní styl. Zbytek uvedl, že dělá, co může, aby jí zabránil. Nejčastěji tím, že pijí kohoutkovou vodu, třídí odpad, neplýtvají jídlem nebo omezují jednorázové plastové obaly. Připouštějí, že by mohli dělat více. Jako důvody, které jim v tom brání, uvedli nedostatek peněz nebo nedostatečné vzdělávání o klimatu po skončení povinné školní docházky.

Průzkumu se zúčastnili také mladí lidé ze Slovenska a Rakouska. Mezi všemi z trojice zemí panuje shoda, že by vzniklou krizi měly řešit zejména vlády jednotlivých států, nadnárodní společenství a velcí obchodní a průmysloví aktéři. Z průzkumu také vyplynulo, že rakouští dospívající se mnohem více zapojují do občanských aktivit.

V tuzemsku patří mezi nejčastější způsoby podpis petice nebo sdílení příspěvku na sociálních sítích. Přibližně čtvrtina lidí ve věku od 18 do 24 let se při volbách rozhodovala podle postoje ke klimatické změně. V občanském aktivismu ale buď nevidí smysl nebo se bojí na toto téma veřejně projevovat či mají pocit, že jim chybí dostatek potřebných informací.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

24.5.2023 06:05
Strach mladých je celkem normální. Obdobně mají ti ještě mladší strach z čerta. Až když poznají, že to je jen převlečený člověk, strach zmizí.
U klimatického žalu to je podobné. S věkem poznají, že se je zase někdo snažil postrašit - a teď už proto, že by jim rád sáhl do peněženky.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

24.5.2023 06:43 Reaguje na Richard Vacek
Napadá mě spíš, že bychom generaci narozenou 2000+ měli spíš chránit a nedělat z nich digitální feťaky.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

24.5.2023 08:32 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Snad by pomohlo více povinností. Dnes člověk žije ve skleníkovém prostředí různých škol téměř třicet let. Netuší, jak vypadá svět "tam venku" a pak už ani není schopen venku fungovat. Skončí v neziskovkách s naučenými frázemi o biomase a když se ho zeptáte, co to ta biomasa je, tak neví.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.5.2023 10:10 Reaguje na Richard Vacek
1**
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

24.5.2023 12:09 Reaguje na Richard Vacek
to jsou děti z těch bohatších regionů a rodin. Ti chudčí skončí v montovnách jako dělníci nebo na ulici.
Výsledek je pro splečnost asi stejný.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

24.5.2023 19:45 Reaguje na Michal Uhrovič
Které to jsou ty chudší a bohatší regiony???

Vy dezolati máte tendenci svou neschopnost a lemplactvi svádět na region, ve kterém žijete.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.5.2023 10:10 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

24.5.2023 07:50 Reaguje na Richard Vacek
Klišé po staletí dědění řemesel z otce na syna už dávno nefunguje a sociální paměť předávána po generace je vymřelá, montovnu jen tak někdo nezdědí. Jsou to sociální vyděděnci.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.5.2023 10:10 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1!
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.5.2023 08:23 Reaguje na Richard Vacek
1!
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

24.5.2023 06:31
No jo no, více meditovat a méně sluchátek. Oni už nemají rozhled ani kriticky nadhled. Zkratka to jsou spotřebitelé “ marketingu” co si vykladači přejí.
Mladí mají poměrně silné ego ale taky často nic skutečně neumí. Jejich strach je výsledek duševního žalu. Využívají technologie, které je oddělují a jak psychologové říkají “ být na traumata sami je to horší” duševně bohatý člověk si takové spotřebitelské otázky nedává neb neb mají hlavu a ruce a to je neparalizuje.
Závislosti na digitálních technologiích u mladých spustila schizofrenii srovnávání a hodnocení a rozkladu psychického zdraví. To však není jen u mladých
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.5.2023 08:24
K těm mladým a jejich strachu z klimatické změny .

Kdyby to viděla moje babička , řekla by :" Více práce , méně zábavy a on by je ten strach přešel."
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

24.5.2023 08:53
ano, mladí by neměli mít žádný strach, od toho je tady starší generace s vysokou školou života, aby jim otcovsky poradila, že my všechno víme lépe. Držím mladým palce, jsem rád, že vidí dnešní svět už jinak
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.5.2023 09:19 Reaguje na Robert Jirman
Jinak, ale rozhodně ne kriticky a reálně. Z toho se radujete?
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

24.5.2023 09:00
Bodejť by se nebáli když je pořád strašíte. Ty Vaše úchylné průzkumy jim také nepomáhají.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.5.2023 09:14
""Je třeba přesvědčovat mladé lidi, že má smysl být občansky aktivní a tlačit tak na ty, kteří tuto odpovědnost skutečně mají," řekla Morongová."

Kdo jsou to ti, kdo tu zodpovědnost mají? Copak vůbec existují?

Nelze je zaměňovat za herce v divadelní hře na ochranu klimatu, kteří rozhazují obrovské veřejné prostředky bez jakékoliv zodpovědnosti, že ty peníze byly efektivně využity.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

24.5.2023 10:26
Zrovna jsem dočetl požadavky "profesora" Peukerta. Bezostyšně navrhuje ekologickou diktaturu s povinnou převýchovou, pouze státním vlastnictvím vybraných odvětví, zákazem strojů, Zákazem konzumace masa, bouráním silnic... Realizace takové politiky by nás uvrhla do naprostého ekonomického a společenského úpadku. Viz zde:
https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/helge-peukert-aktivista-posledni-generace.A230522_223930_automoto_fdv#space-a Skončilo by to hladomory, koncentráky pro nedostatečně uvědomělé občany, všeobecnou tyranií a následně invazí některé méně ekologicky uvědomělé mocnosti do evropského prostoru. A ti cizí "nájezdníci" by Evropanům následně pravděpodobně vysvětlili v čem se mýlí. To vážně nestačil fašizmus a komunismus? Bude nezbytné tím procházet znovu? Chceme nechat naše děti indoktrinovat podobnými nesmyslnými bláboly? Necháme je vystrašit aby je někdo mohl ovládat? Vážně?
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

24.5.2023 10:41
Klimatické strašení je super byznys. Když mláďata k smrti vystrašíte předpovědí brzkého vyhynutí lidstva, snadno z nich vytvoříte masu vyděšených bytostí, která bude bez většího přemýšlení plnit vaše požadavky - tyranizovat okolí, platit za nepotřebné produkty, odmítat jakékoliv jiné názory a jejich příznivce pranýřovat, zesměšňovat a trestat, volit vás a vaše přátele atd. Navíc je přimějete neplodit potomstvo ve věku pro plození nejvhodnějším a až jim ve čtyřiceti docvakne, že pořád je to na zeměkouli celkem příjemné žití a bylo by fajn pořídit si potomka, budete mít pro své kliniky na umělé oplodnění spoustu zákazníků (a ještě jim můžete namluvit, že jsou neplodní kvůli klimatické změně a ne kvůli tomu, že propásli nejplodnější věk). Prostě celé je to skvělý byznys plán.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

24.5.2023 12:14 Reaguje na Marcela Jezberová
Ano, následkem blbého prostředí se blbne. Jestli jsou lidé stále něčím strašeni, aby byli ochotni se dobrovolně podvolit nějakým, nebo někým stanoveným požadavkům, nelze se divit, že mají mnozí lidé strach.
Doporučuji prohlédnout si dobové fotografie z osvobození ČSR Rudou armádou. Jak davy lidí s kyticemi rozkvetlých šeříků vítají na počátku května 1945 své osvoboditele.
Vzpomenout na rok 1947, kdy bylo léto tak horké a suché, že byla slabá úroda.
Kde byly v té době teorie o nějakém globálním oteplování?
Démonizování přírodního plynu – kysličníku uhličitého, strašení následky globálního oteplování, jakož i obviňování hříšného lidstva za jeho údajný vznik, bylo k ovládnutí lidstva vymyšleno a začalo být do světa vytrubováno zhruba před třiceti lety...
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.5.2023 10:58
Je to smutné, ale myslím si skoro, že je už pozdě. Tak člověk dopadne, když mu někdo neustále vnucuje žal, a podobně nenávist se dá vypěstovat ...
Mezitím v SRN došla trpělivost: https://www.t-online.de/nachrichten/deutschland/innenpolitik/id_100180772/bundesweite-razzia-gegen-letzte-generation-konten-beschlagnahmt.html
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

24.5.2023 12:08
Mladí lidi by se měly připraovvat na změnu klimatu a dělat vše proto, aby je to co nejméně u nás postihlo. A ne se bát a čekat, až jim někdo pomůže.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

24.5.2023 14:00 Reaguje na Michal Uhrovič
Mnohem větší nebezpečí pro mladé představují současní politici. To od nich hrozí mladé generaci že zchudne, nebude mít kde bydlet, neuživí své děti a na stará kolena se ani nedožije penze.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

24.5.2023 14:41 Reaguje na Richard Vacek
Tak to budou muset zvednout hlavinky od telefonů a začít pořádně makat. Neustálé sledování sociálních sítí má zhoubný vliv na pracovní výkon. Politici se o ně očividně nepostarají, tak budou muset zapracovat sami.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist