https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruzkum-ekologie-v-doprave-je-dulezita-pro-9-procent-cechu-nejmin-z-osmi-zemi-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průzkum: Ekologie v dopravě je důležitá pro 9 procent Čechů, nejmíň z osmi zemí EU

16.4.2024 16:52 | PRAHA (ČTK)
Spokojená řidička
Spokojená řidička
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ekologické způsoby dopravy jsou důležité pro devět procent Čechů, což je nejméně z osmi zemí EU, kde je to průměrně 24 procent. Vyplývá to z průzkumu Mobility Barometr 2024 mezi 8000 respondenty z osmi zemí EU, kterou pro pojišťovací společnost Europ Assistance zpracovala agentura Ipsos. Podle představitelů Europ Assistance mají Češi proti jiným zemím v EU také nejmenší zájem o koupi elektromobilu v příštím roce. Elektromobil plánuje pořídit 17 procent dotázaných Čechů, v dalších zemích je to průměrně 27 procent dotázaných.
 

Průzkum se konal vedle Česka v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Portugalsku, Rakousku a ve Španělsku. V těchto zemích EU mají podle zjištění zájem o koupi elektromobilu převážně muži. Ti tvoří 57 procent lidí, které elektromobily zajímají. V 62 procentech případů se o elektromobily zajímají lidé žijící v bezdětných vztazích. Ve 40 procentech případů elektromobily lákají lidi ve městech.

Jako nejčastější důvod pro pořízení elektromobilu uvedlo 43 procent dotázaných úsporu nákladů, 39 procent zájemců o koupi elektromobilu uvedlo ekologické aspekty a 34 procent by si elektromobil pořídilo kvůli klesající popularitě spalovacích motorů. Nejčastější překážkou jsou pro 59 procent respondentů vysoké pořizovací náklady a náklady na údržbu, 30 procent se obává delších cest s elektromobily.

Češi v Evropě vynikají v nákupu ojetých automobilů. Při nákupu auta volí ojeté v 62 procentech případů, v Evropě je to 54 procent. Nejvyšší podíl aut Čechů, 94 procent, má spalovací motor. V Evropě má spalovací motor průměrně 88 procent aut.

V Česku je také ze všech zkoumaných zemí nejmenší podíl domácností, které vlastní alespoň jeden automobil. V EU je to podle průzkumu průměrně 87 procent domácností, v Česku 76 procent. V dalších zemích se podíl pohybuje mezi 85 až 97 procenty. Možnost využití firemního automobilu má v Česku devět procent respondentů, stejně jako v Evropě.

Zhruba 66 procent Čechů využívá veřejnou dopravu, proti průměrnému Evropanovi v průzkumu o 14 procentní bodů více. Češi také častěji chodí pěšky, přihlásilo se k tomu 97 procent dotázaných v ČR, o pět procentních bodů víc než v jiných zemích. Zhruba 32 procent Čechů používá sdílená auta, o 12 procent víc proti průměru Evropanů v průzkumu.

Častěji Češi vlastní i jízdní kola, v zemích z průzkumu je to 62 procent domácností, v Česku 69 procent. Podle vedoucího Europ Assistance pro B2C Tomáše Chaloupky je to způsobeno dostupností a dřívějším nástupem sdílených kol v západnějších zemích Evropy. Lidé tam pak podle něj nemají takovou potřebu kolo vlastnit.

O čtyři procentní body nižší je naopak zájem Čechů o elektrokola, v zemích Evropy elektrokolo využívá přibližně 18 procent dotázaných. Méně často Češi jezdí auty, v Česku 71 procent lidí, v Evropě 81 procent.

Podle obchodního a marketingového ředitele Europ Assistance Lukáše Sourala Češi dojíždí do práce nebo do školy na srovnatelné vzdálenosti jako průměrný Evropan. V Česku dojíždí 60 procent obyvatel na vzdálenost kratší než deset kilometrů a 40 procent nad deset kilometrů. Sedm procent Čechů dojíždí na vzdálenost delší než 50 kilometrů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

16.4.2024 19:07
Průzkum spíš ukazuje, že když je člověk chudý, tak jde ekologie stranou. Z toho by se mohly poučit i evropské vlády, aby nepřivedly svým záměrem zajistit nám zelenou budoucnost lidi do bídy s negativním důsledkem i pro přírodu.
Odpovědět
pk

pepa knotek

16.4.2024 19:51
Prý 27 % obyvatel EU plánuje koupi elektromobilu, přitom v evropských přístavech se hromadí desetitisíce elektroaut, leží tam i více jak rok - tak v čem je problém, proč je ti zájemci nekupují ?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.4.2024 16:29 Reaguje na pepa knotek
problém je v tom, že jsou z Číny a víte co takový dovoz udělá ze Středoevropského státu? hromadu problémů se zeměstnaností.

Ale na druhou stranu by to zas tolik nevadilo...ono totiž naše školství neprodukuje dostatek vzdělanců se jen základní školou, jak si firmy montoven představují a prachy nepustí...co z takovýma firmama?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.4.2024 16:30 Reaguje na Jaroslav Řezáč
s takovýma...
Odpovědět

Radek Čuda

17.4.2024 16:37
"Elektromobil plánuje pořídit 17 procent dotázaných Čechů, v dalších zemích je to průměrně 27 procent dotázaných. ... Průzkum se konal vedle Česka v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Portugalsku, Rakousku a ve Španělsku."

To si fakt dělají jako srandu, nebo co? Že ten průzkum neudělali třeba v Chorvatsku, Bulharsku, Polsku, Slovensku, Maďarsku ... To by jim holt nevyšla ta e-optimistická numera, co?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist