https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prvni-demonstraci-zorganizovaly-prazske-matky-pred-triceti-lety
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

První demonstraci zorganizovaly Pražské matky před třiceti lety

28.5.2019 14:35 | PRAHA (Ekolist.cz)
První demonstrace Pražských matek za lepší stav životního prostředí, 29. 5. 1989
První demonstrace Pražských matek za lepší stav životního prostředí, 29. 5. 1989
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ludvík Hradilek / Pražské matky
Organizace Pražské matky si tento týden připomíná 30. výročí svého vzniku. Nezávislé ekologické hnutí funguje dodnes a jeho hlavní poslání zůstává stále aktuální. Pražské matky usilují o zdravé životní prostředí a o to, aby toto téma nebylo na okraji zájmu politiků jak lokálních, tak celostátních.
 

Hnutí Pražské matky vzniklo před listopadovou revolucí jako nezávislé ekologické hnutí v ČSSR z pocitu zodpovědnosti za stav věcí, které ovlivní životy dětí a dalších generací.

První demonstrace, organizovaná hnutím, se konala 29. 5. 1989 u příležitosti mezinárodního setkání ministrů životního prostředí v Praze. Tehdy přibližně 30 matek s dětmi a kočárky prošlo trasu od tehdejšího Dětského domu na Příkopech okolo Prašné brány na Staroměstské náměstí. Zpívaly písně a nesly transparenty s tematikou životního prostředí.

Po cestě sbíraly podpisy od kolemjdoucích k prohlášení adresovanému konferenci ministrů, které upozorňovalo na špatný stav životního prostředí v Praze i celé zemi a nedostatečnou informovanost obyvatel o situaci. Podpisové archy byly prostřednictvím zahraničního novináře ještě ten den doručeny na konferenční stůl všem ministrům. Svolavatelem prvního setkání byla Anna Hradilková, Terezie Hradilková, Rut Kolínská, Monika Šatavová a Michaela Valentová.

„Spojovala nás starost o naše malé děti, jejich zdraví a jejich budoucnost. Požadovaly jsme pravdivé informace o znečištění a zdravější ovzduší v Praze,“ řekla Terezie Hradilková, jedna z účastnic demonstrace.

„Nyní, po třiceti letech, jsme se jako zakladatelky hnutí sešly a připomenuly si tehdejší úsilí, které jsme věnovaly zlepšení prostředí v našem městě. Z oslavy se však stává i aktuální vyjádření k situaci, ke které nechceme mlčet. V době, kdy se problematika životního prostředí, ochrana přírody a limity naší civilizace stávají celosvětovým tématem, cítíme, že je třeba společně s našimi dětmi usilovat o udržitelnost života na Zemi. Připojujeme se k hnutí mladých lidí ve věku našich dětí a vnuků Fridays For Future. Osobně to považuji za svoji povinnost,“ uvedla Anna Hradilková.

Činnost hnutí vyústilo ve vznik organizace Pražské matky, která se věnuje ochraně životního prostředí v Praze. Jarmila Johnová, dlouholetá vůdčí osobnost organizace, říká, že znečištěný vzduch je stále problém, byť už není tolik vidět. Viník je ale podle ní jasný. "Je to především automobilová doprava,“ říká Johnová.

V současné době vede organizaci mladá generace pražských matek, jejichž projekty a aktivity se zaměřují především na rozvoj pěší dopravy v hlavním městě a ochranu chodců, zejména dětí na cestách do školy, propagaci chůze jako zdravé a ekologické dopravy, ochranu ovzduší, zlepšování kvality veřejných prostranství a zapojování občanů do řešení problémů chodců.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist