https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prvni-faze-sanaci-se-zameri-na-odstraneni-benzenu-na-hladine-podzemni-vody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

První fáze sanací se zaměří na odstranění benzenu na hladině podzemní vody

20.5.2025 19:20 (ČTK)
Hlavním cílem první etapy sanačního projektu v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde na konci února vykolejil vlak s toxickým benzenem, bude odstranění nerozpuštěné fáze benzenu na hladině podzemní vody. Vyplývá to ze sanačního projektu, ke kterému již dala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) souhlasné stanovisko. První fáze zahrnuje období šesti měsíců, řekla ČTK mluvčí ČIŽP Miriam Loužecká. Celkové náklady zatím nesdělila, rozpočet bude podle ní upřesněn až po schválení projektu.
 
"Předpokládaná doba trvání první etapy sanace, popsané v sanačním projektu, je šest měsíců, a jejím hlavním cílem je odstranění nerozpuštěné fáze benzenu na hladině podzemní vody. Pomocí cirkulace podzemní vody v maximálním režimu by mělo docházet k vytvoření potřebné hydraulické deprese a zajištění maximální výtěžnosti volné fáze benzenu," uvedla Loužecká. Projekt pamatuje podle ní i na protipovodňová opatření, která by měla spočívat v zemním hrazení a zvýšené štětové bariéře.

Některé sanační práce byly na základě výzvy inspekce zahájeny ještě před schválením sanačního projektu v takzvané nulté etapě. "Tato etapa zahrnuje mimo odtěžby asi 700 tun zeminy zejména čerpání fáze benzenu z kontrolované zóny při vytvoření hydraulické deprese na hladině podzemní vody, dále instalaci filtrů s aktivním uhlím a s tím spojené přípravné práce, provedení testů předčištění čerpaných vod přes filtry s aktivním uhlím a stripování," doplnila mluvčí ČIŽP.

Kvůli zabránění případnému šíření zbytkového znečištění z území poloostrova bude v této oblasti čerpána z hladiny podzemní vody fáze benzenu. Současně pro zachytávání rozpuštěné formy benzenu v podzemní vodě bude nasazena technologie s koloidním aktivním uhlím, která má znečištění zachytit a zabránit jeho rozšíření do štěrkovny, hlavně při severní břehové linii štěrkovny. "Uvedené práce budou pokračovat v první fázi sanačního projektu," doplnila Loužecká.

Za sanačním projektem stojí firma Dekonta, která má likvidaci ekologické havárie v Hustopečích nad Bečvou na starosti. Poslední verze projektu má včetně příloh více než 250 stran. Součástí projektu je mimo jiné charakteristika zasaženého území včetně popisu znečištění, stanovení cílů a cílových limitů sanace, podrobný popis sanačních prací a jejich harmonogram v první etapě. Zahrnuje také podmínky bezpečnosti práce nebo specifikace kontrolní a koordinační činnosti.

Nákladní vlak převážející benzen vykolejil u Hustopečí nad Bečvou 28. února. Většina cisteren s touto extrémně toxickou látkou se při havárii poškodila a benzen z nich začal nekontrolovaně unikat do půdy. Následně se vzňal a intenzivně hořel. Podle hasičů šlo o největší popsanou mimořádnou událost s benzenem v Evropě a zřejmě i na celém světě, která se navíc odehrála mimo průmyslový areál a vyžádala si jejich bezprecedentní nasazení.


reklama

 
Alena Horáková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist