První fáze sanací se zaměří na odstranění benzenu na hladině podzemní vody
Některé sanační práce byly na základě výzvy inspekce zahájeny ještě před schválením sanačního projektu v takzvané nulté etapě. "Tato etapa zahrnuje mimo odtěžby asi 700 tun zeminy zejména čerpání fáze benzenu z kontrolované zóny při vytvoření hydraulické deprese na hladině podzemní vody, dále instalaci filtrů s aktivním uhlím a s tím spojené přípravné práce, provedení testů předčištění čerpaných vod přes filtry s aktivním uhlím a stripování," doplnila mluvčí ČIŽP.
Kvůli zabránění případnému šíření zbytkového znečištění z území poloostrova bude v této oblasti čerpána z hladiny podzemní vody fáze benzenu. Současně pro zachytávání rozpuštěné formy benzenu v podzemní vodě bude nasazena technologie s koloidním aktivním uhlím, která má znečištění zachytit a zabránit jeho rozšíření do štěrkovny, hlavně při severní břehové linii štěrkovny. "Uvedené práce budou pokračovat v první fázi sanačního projektu," doplnila Loužecká.
Za sanačním projektem stojí firma Dekonta, která má likvidaci ekologické havárie v Hustopečích nad Bečvou na starosti. Poslední verze projektu má včetně příloh více než 250 stran. Součástí projektu je mimo jiné charakteristika zasaženého území včetně popisu znečištění, stanovení cílů a cílových limitů sanace, podrobný popis sanačních prací a jejich harmonogram v první etapě. Zahrnuje také podmínky bezpečnosti práce nebo specifikace kontrolní a koordinační činnosti.
Nákladní vlak převážející benzen vykolejil u Hustopečí nad Bečvou 28. února. Většina cisteren s touto extrémně toxickou látkou se při havárii poškodila a benzen z nich začal nekontrolovaně unikat do půdy. Následně se vzňal a intenzivně hořel. Podle hasičů šlo o největší popsanou mimořádnou událost s benzenem v Evropě a zřejmě i na celém světě, která se navíc odehrála mimo průmyslový areál a vyžádala si jejich bezprecedentní nasazení.
reklama