https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prvni-medved-v-portugalsku-po-175-letech-prisel-ze-spanelska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

První medvěd v Portugalsku po 175 letech, přišel ze Španělska

14.5.2019 00:26 (ČTK)
Na severovýchodě Portugalska se objevil medvěd hnědý, který sem nejspíš přišel ze Španělska. / Ilustrační foto
Na severovýchodě Portugalska se objevil medvěd hnědý, který sem nejspíš přišel ze Španělska. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na severovýchodě Portugalska se objevil medvěd hnědý, který sem nejspíš přišel ze Španělska. Na zprávu portugalského úřadu pro ochranu přírody a lesů (ICNF) upozornila agentura AFP. Poslední šelma tohoto druhu byla v Portugalsku podle místních médií zabita v roce 1843 v horské oblasti na severozápadě země, kde se nyní rozléhá národní park Peneda-Gerês.
 

Zvíře patrně pochází z medvědí populace, která žije v Kantaberském pohoří na severu Španělska, a přešlo hranici. Na portugalské straně byl výskyt šelmy potvrzen v národním parku národní parku Montesinho a v oblasti nedalekého města Bragança.

"Poslední zprávy o stálém výskytu medvědů hnědých v Portugalsku pocházejí z 18. a konce 19. století. Pak vymřeli," uvedla ICNF.

"Skutečnost, že medvěd překročil hranici, ještě neznamená, že se v Portugalsku usadil. Teď se jedná o jedno zatoulané zvíře," konstatoval v portugalském rozhlase Paulo Caetano, autor knihy o této šelmě. Je to patrně mladý samec, který hledá "klidné teritorium, společnost a potravu," dodal.

Medvědí populace ve španělském Kantaberském pohoří se od roku 1989, odkdy se sem přemísťují tyto šelmy z jiných oblastí, rozrostla. V roce 2018 čítala kolem 330 kusů, uvádí na svém webu nezisková organizace Fundación Oso Pardo (Nadace medvěd hnědý).


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist