https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prvni-mlade-vombata-narozene-v-cr-je-samicka-dostala-jmeno-mersey
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

První mládě vombata narozené v ČR je samička. Dostala jméno Mersey

16.6.2024 00:17 | PRAHA (ČTK)
Vombatí samička dostala jméno Mersey podle řeky v oblasti Cradle Mountain na Tasmánii, kde bylo zaznamenáno největší množství pozorování vombatů obecných.
Vombatí samička dostala jméno Mersey podle řeky v oblasti Cradle Mountain na Tasmánii, kde bylo zaznamenáno největší množství pozorování vombatů obecných.
Foto | Petr Hamerník / Zoo Praha
Mládě vombata, které se v září narodilo v pražské zoologické zahradě, je samička. Dostala jméno Mersey, které vychází z topografie Tasmánie. Je prvním mládětem tohoto vačnatce narozeným v České republice. Začíná už opouštět matčin vak, ve kterém doposud žilo. Jméno a pohlaví nového vombata návštěvníkům představili ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a jeho kmotr, herec Ondřej Sokol.
 
Rodiči mláděte je první chovný pár vombatů obecných v Česku, a sice pětiletá Winkleigh a tříletý Cooper. Patří k tasmánskému poddruhu vombata obecného, který se oproti kontinentálním vombatům vyznačuje šedivější srstí, menším vzrůstem a díky tamnímu chladnějšímu klimatu i lepší snášenlivostí českého podnebí.

"Jsou to vačnatci, takoví baculatí, takoví plyšáci, a opravdu budí ohromný zájem návštěvníků. Řekl bych, že jsou to jedni z nejpopulárnějších zvířat. Samozřejmě o to větší máme radost z tohoto mláděte," řekl Bobek. Také matka Mersey, Winkleigh, má podle něj jméno podle jedné vesničky v Tasmánii.

Mláďata vombatů se rodí v embryonálním stadiu a následně se vyvíjí v matčině vaku. "Musíme si uvědomit, že se narodí úplně malinkaté jako hrášek a přeleze do vaku. Tam jsme jeho přítomnost poprvé zaznamenali loni v listopadu, ale začalo vykukovat až v březnu," řekl ředitel Zoo Praha.

"Samec Cooper to zpočátku neměl se svou družkou Winkleigh jednoduché. Přímo z Tasmánie pocházející samice proháněla Coopera po výběhu a uštědřila mu při seznamování nejeden kousanec. Neexistuje ale lepší potvrzení toho, že si k sobě našli cestu, než narozené mládě, první svého druhu v českých zoologických zahradách,“ doplnil Bobek.

Vombat obecný je nejbližším příbuzným koaly, obývá Tasmánii a vlhčí oblasti Austrálie. Své teritorium si značí trusem, který má neobvyklý tvar krychle. Velkou část života tráví hloubením podzemního systému nor a chodeb. Z tohoto důvodu mají samice vak obrácený otvorem dozadu, aby mládě nezasypávaly hlínou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist