https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prvni-velka-fotovoltaicka-elektrarna-cez-by-mohla-stat-v-tusimicich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

První velká fotovoltaická elektrárna ČEZ by mohla stát v Tušimicích

24.8.2022 00:28 | LEDVICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
První velká fotovoltaická elektrárna ČEZ o výkonu 40 MW by mohla stát v prostoru elektrárny Tušimice. ČTK to řekl člen představenstva skupiny ČEZ Jan Kalina v prostoru elektrárny Ledvice u Teplic, kde rok a půl funguje testovací fotovoltaická elektrárna. ČEZ se zavázal do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu šest gigawattů, převážně fotovoltaické elektrárny v ČR, téměř 50 procent podle Kaliny bude v Ústeckém kraji.
 

Fotovoltaické elektrárny budou vznikat podle Kaliny na pozemcích, které jsou součástí klasických elektráren. Využijí se úložiště popílku nebo výsypky dolů. "V letošní roce začneme stavět první menší elektrárny, ale ta velká by měla začít vznikat v příštím roce. Jsou to elektrárny, které získaly podporu z modernizačního fondu," uvedl Kalina, který je ředitelem divize obnovitelná a klasická energetika. Při výstavbě obnovitelných zdrojů a jejich provozu využije ČEZ podle Kaliny zaměstnance dodavatelských firem Severočeských dolů, které patří do skupiny ČEZ.

ČEZ vybudoval v Ledvicích testovací fotovoltaickou elektrárnu, umístil tam různé druhy panelů. "Máme ucelenou řadu dat z různých panelů. Od roku 2010, kdy byl poslední fotovoltaický boom, se hodně věcí v technologiích změnilo. Původně se používaly lavice orientované na jih, v posledních průzkumech se zjistilo, že lepší výkon na menší plochu mají tzv. stříšky a nejnovějším trendem jsou vertikálně umístěné panely. Připravujeme projekt na lemování dálnic a různých koridorů," řekl ČTK Petr Jenikovský z ČEZ.

Skupina ČEZ už dříve oznámila, že chce být do roku 2040 uhlíkově neutrální. Slibuje si od toho vyšší nezávislost a bezpečnost dodávek energie, ale také její vyšší cenovou dostupnost.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist