Prvním letošním mládětem v olomoucké zoo je kotul veverovitý
Tato malá opice z čeledi malpovitých obývá území Jižní Ameriky. Většinu dne tráví hledáním potravy v korunách stromů. Živí se nejrůznějšími plody, květy, hmyzem, nektarem i drobnými obratlovci. Kotulové tvoří až stočlenné tlupy, složené převážně ze samic a nedospělých mláďat obojího pohlaví s přísnou hierarchií. Samci se drží bokem a k samicím se přidávají jen v době říje. Samice rodí jediné mládě po půlroční březosti, které po narození nosí nejprve na břiše, poté na svých bedrech.
Kotulové nemají rádi potravu bohatou na vodu. "Často jsou viděni, jak se přebytečné vody zbavují pomocí ocasu, kterým ji vysouší podobně jako utěrkou. Ocas dosahující zhruba 40centimetrové délky není oproti ostatním malpovitým primátům chápavý," podotkla Gronská.
Olomoucká zoo patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji. Na ploše 42 hektarů chová 1828 zvířat v 387 druzích. Zoo předloni navštívilo 381.818 lidí, meziročně o 14.107 více. Byla to nejvyšší návštěvnost za posledních 25 let. Zahrada si svými aktivitami vydělá přibližně dvě třetiny částky potřebné na provoz. Od města dostává příspěvek na činnost.
reklama