Ptáci online: Sledujte pomocí chytré ptačí budky, jak se líhnou sýkorky
V projektu Ptáci online byla technologie původní chytré ptačí budky upravena firmou Elnico pro monitorování běžných druhů pěvců. Hlavní změny spočívaly v přizpůsobení kamerového systému pro sledování ptačích druhů s denní aktivitou, úpravě na pevný zdroj napájení a zajištění online přenosu dat a jeho sdílení na sociálních sítích. Kamerový systém chytré ptačí budky umožňuje sledovat přímý přenos hnízdění běžných druhů ptáků z pohodlí domova a zároveň umožňuje ukládání biologických informací v počítači vestavěném přímo v budce.
Důležitou součástí projektu jsou webové stránky a zprostředkovaný online přenos hnízdění na sociálních sítích. V současné době jsou stránky www.ptacionline.cz ve zkušebním provozu, který bude postupně dokončován v průběhu roku 2016. „Od roku 2017 bychom do projektu rádi zapojili zájemce z řad škol i veřejných a zájmových organizací, kteří budou schopni aplikovat edukativní dopady projektu v rámci své instituce. Jejich účast na projektu nebude finančně podmíněna,“ stojí na projektovém webu. Zájemci se však musí seznámit s podmínkami účasti na projektu.
Cílem projektu je popularizovat ochranu ptáků v blízkosti lidských sídel, jejich hnízdění, včetně jeho monitoringu. „Zejména pro děti ve školách představuje sledování online záběrů z ptačí budky zajímavou formu výuky o přírodě. Speciální budky s kamerami sledujícími nepřetržitě hnízdění ptáků mají například aktuálně nainstalované v Praze, Městci Králové, Světlé nad Sázavou, Týnci nad Vltavou, Mělníku, Náchodě, Mníšku pod Brdy, Slaném a dalších městech,“ říká Jan Šíma z oddělení druhové ochrany ministerstva životního prostředí.
Druhů volně žijících ptáků v krajině podle něho ubývá. „V absolutních číslech to je pokles o miliony jedinců oproti stavu například před 30 lety. Zejména v případě ptáků zemědělské krajiny je úbytek za poslední desetiletí výrazný. U těch činí dokonce 30 %,“ říká Šíma. Mohou za to změny v krajině, nevhodné hospodaření a podstatný je také nedostatek vhodných podmínek pro hnízdění, což lze sledovat zejména v lidských sídlech a v krajině, výrazněji ovlivněné člověkem. „Základem úspěšné ochrany takto ubývajících druhů je dostatek informací a rovněž zájem široké veřejnosti o tuto problematiku. Právě z tohoto důvodu zahájila Fakulta životního prostředí ČZU vědecko-vzdělávací projekt Ptáci online,“ vysvětluje Jan Šíma z oddělení druhové ochrany MŽP.
Ministerstvo životního prostředí se rozhodlo do projektu aktivně zapojit. Na budově MŽP byla instalována chytrá ptačí budka. Po několika týdnech ji obsadila sýkora koňadra, která má v tuto chvíli 7 vajec.
Záběry z původního vědeckého záměru sledování sov:
reklama