https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ptaci-z-divociny-uz-nesmi-prekrocit-hranice-unie?ids%5Bx497dacda14dc154689b1207f5ca342d5%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ptáci z divočiny už nesmí překročit hranice Unie

30.1.2007 14:40 | PRAHA/BRUSEL (EkoList)
Stálý výbor pro potravní řetězec a zdraví zvířat Evropské komise přišel v půli ledna s návrhem nařízení, které stanoví přísné podmínky pro dovoz živých ptáků určených pro chov v zajetí (např. papoušků). Podle něj bude moci do Unie vyvážet ptáky jen ta země, která už má povolení na dovoz drůbeže pro komerční chov.
 

Návrh vychází z doporučení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) z října 2006. Již schválené země prokázaly, že dovedou udržet vysoké standardy zdraví zvířat a jsou schopné se vypořádat s mezinárodními obavami o zdraví zvířat. Ptáci chycení v divočině nebudou moci být do Unie dováženi vůbec. Nová pravidla nebudou platit pro některé typy ptáků včetně komerční drůbeže a ptáky, kteří doprovázejí svého majitele, protože ty už pokrývá jiná legislativa EU.

Markos Kyprianou, komisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů, k tomu řekl: „Jsem rád, že členské státy souhlasily s těmito přísnějšími pravidly. Tato opatření jsou totiž rozhodující, abychom udrželi nejvyšší možnou úroveň ochrany zvířat v EU. Devastace, kterou způsobil virus ptačí chřipky H5N1 po celém světě slouží jako připomínka, že v této oblasti jsme bezmocní. Navíc vítám i fakt, že nové nařízení zlepší životní podmínky dováženého ptactva.“

Současná pravidla pro dovoz ptáků (mimo drůbež) jsou obsažena v Rozhodnutí 2000/666/EC. Přesto v roce 2005, v době výskytu vysoce patogenního viru H5N1, Komise zakázala dovoz veškerých ptáků ze třetích zemí. V říjnu 2006 pak EFSA vydala oficiální stanovisko k riziku ohrožení zdraví a životních podmínek zvířat v souvislosti s dovozem ptáků. V něm byly návrhy nástrojů a možností jak zmíněné riziko zredukovat. Komise toto stanovisko vzala v úvahu, když psala návrh Nařízení.

Nová legislativa tedy umožňuje dovoz pouze ze zemí, které smějí dovážet do Unie drůbež a mají přísná pravidla pro chov drůbeže. Jen některé třetí země, které jsou zeměpisně blízko EU a používají podobná pravidla a podmínky chovu zvířat budou mít výjimku.

Exportující země budou muset dokazovat nepřítomnost ptačí chřipky a tzv. newcastleské choroby a ptáci určení pro EU nesmí být očkováni proti ptačí chřipce. Všichni dovážení ptáci musí být individuálně dohledatelní díky kroužku nebo mikročipu.

Dále bude platit minimální třicetidenní karanténa v oficiálně schváleném středisku, také přesun ptáků z hranic nebo celního prostoru do místa karantény bude přísně kontrolován. Nařízení stanoví podrobná opatření, pokud by se objevila ptačí chřipka v karanténním zařízení. Komise požádá členské státy o podrobné informace a na jejich základě sestaví seznam schválených karanténních zařízení v každém členském státě jako přílohu k Nařízení.

Nařízení schválili ministři členských zemí Unie, poté Evropská komise. V platnost vstoupí 1. července 2007.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ptačí chřipka - 31. 1. 2007 - Iva Nachtmannová

Přesně to mě napadlo, když jsem tu zprávu překládala. Jak chtějí zabránit ptákům sem létat? Nepřísluší mi hodnotit rozhodnutí Evropské komise. Domnívám se, že důvody nařízení jsou spíš ekonomického charakteru. Třeba omezit konkurenci ze třetích zemí. Zpráva opravdu vyvolává víc otázek než odpovědí.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist