https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ptak-ktery-nikdy-nebyl
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bulbulovec liberijský. Pták, který nikdy nebyl

22.8.2018 01:19 | PRAHA (Ekolist.cz)
Měl to být jeden z nejvíce ohrožených druhů ptáků Afriky. Jak se ale teď ukázalo, nažloutlý pěvec bulbulovec liberijský vlastně nikdy neexistoval.
Měl to být jeden z nejvíce ohrožených druhů ptáků Afriky. Jak se ale teď ukázalo, nažloutlý pěvec bulbulovec liberijský vlastně nikdy neexistoval.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Collinson et al., J Ornithol 2017 / Sciencealert.com
Měl to být jeden z nejvíce ohrožených druhů ptáků Afriky. Viděn byl pouze devětkrát a v depozitáři biologických vzorků byl zastoupen jediným kusem. Jak se ale teď ukázalo, nažloutlý pěvec bulbulovec liberijský vlastně nikdy neexistoval. O této ornitologické senzaci teď píše ScienceAlert.
 

Mýlit se může každý, i zkušený ornitolog, jakým Wulf Gatter bezpochyby je. A byť se opravdu hodně snažil svůj omyl napravit, příběh o neexistujícím druhu, který objevil, si už dávno žije vlastním životem. Ukazuje se také, že zapsat nový objevený druh do seznamů je o poznání snazší, než ho z nich jednou provždy vyškrtnout.

Opeřenec, jakého svět neviděl

Všechno to začalo v osmdesátých letech minulého století, kdy se Gatter pracovně pohyboval v rozsáhlé oblasti lesů Cavalla na východě Libérie. Povšiml si tu ptáků, kteří byli velmi podobní hojně rozšířeným bulbulovcům žlutavým. Na ty v rovníkové Africe narazíte skoro všude. Jenže jím vidění ptáci byli jiní: měli méně jasný ocas a hlavně tmavší křídla, zakončená bílými skvrnami na koncích letek.

Spatření hypoteticky nového druhu je jedna věc, ale jeho oficiální zapsání druhá. Je to proces, který má své regule. A tak si Gatter musel počkat až do roku 1984, než konečně jeden takový raritní exemplář odchytil. S tímhle důkazem v rukou už nebylo žádných pochyb o tom, že Afrika je bohatší o nového pěvce. Dostal jméno bulbulovec liberijský. Bohužel, následující desetiletí se Libérie stala pro ornitologický výzkum dost nehostinnou zemí.

Bulbulovec liberijský.
Bulbulovec liberijský.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Collinson et al., J Ornithol 2017 / Sciencealert.com

Ohrožený, vyhynulý, neexistující

Vojenský převrat a dvě občanské války znemožnily další sledování osudů exotického bulbulovce. První vědecké expedice se za ním vydaly teprve až v letech 2010 a 2013. Nenašly po něm ani pírko. A proto se teprve třicet let po svém objevení přesunul z kategorie druhů, o nichž není dostatek dat, ocitl v kolonce těch v přírodě již vyhynulých.

Ornitologové se nevzdává a zkusili to jinak. Doufali, že po bulbulovci liberijském přeci jen něco zůstalo. A tak se pustili do analýzy DNA z dosud jediného uloženého vzorku. Dočkali se překvapení, které bylo zvláště nemilé pro Wulfa Gattera. Ukázalo se, že jím objevený pták nikdy neexistoval. Po celou dobu to byl „obyčejný“ nedospělý bulbulovec žlutavý, kterému se kvůli pravděpodobně nedostatečné výživě barevně proměnilo peří.

Byrokracie má jasno: ukažte nám neexistujícího ptáka!

Genetický rozbor souběžně provedly laboratoře v Drážďanech a v Aberdeenu, a obě dospěly ke stejnému závěru. Že raritní pták z Libérie je běžným druhem, je tedy fakt. A to, že za jeho neobvyklým vybarvením stála nedostatečná výživa, je zatím nepotvrzená hypotéza. Ornitolog Gatter se s omylem nějak vypořádá, ale co teď s „v přírodě pravděpodobně vyhynulým druhem“, který neexistuje? Škrtnout ho jen tak nelze.

Jak vysvětluje genetik Martin Collinson: „Formální ustanovení okolo stavu bulbulovce liberijského může padnout teprve tehdy, až se podaří nalézt jiné, podobně vybarvené jedince v terénu. A ty pak porovnat s našimi vzorky. Pak budeme mít definitivní jistotu, že místo dvou druhů tu máme jen jeden.“ Což může být dost těžké. Na původní lokalitě z osmdesátých let už k vidění nejsou. A nakonec, kdo by hledal druh, který neexistoval?


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal RadomírRadomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist