https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/radnice-na-plzensku-neplanuji-cilenou-kontrolu-kotlu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radnice na Plzeňsku neplánují cílenou kontrolu kotlů

29.12.2016 13:12 | PLZEŇ (ČTK)
Radnice v Plzeňském kraji neplánují po Novém roce žádnou hromadnou nebo cílenou kontrolu kotlů v domácnostech. Chtějí hlavně zajistit obecnou informovanost, než přistoupí k sankcím, zjistila ČTK. Podle novely zákona o ochraně ovzduší mohou od ledna úřady kontrolovat, čím lidé topí v kotlích.
 

"Budeme reagovat na podněty občanů, a pokud situace bude neřešitelná jiným způsobem, přistoupíme k sankcím," uvedla vedoucí odboru životního prostředí plzeňské radnice Dagmar Svobodová Kaiferová. Klatovy, druhé největší město v kraji, čekají, až ministerstvo životního prostředí vydá metodický pokyn, jímž by se měla města při kontrolách řídit, řekl Jiří Uhlík z radnice.

"Kontroly topenišť v domcích, bytech a objektech pro rekreaci mohou být prováděny pouze v případech, kdy existuje důvodné podezření, že porušily povinnost související s provozem topeniště a vyplývající ze zákona o ochraně ovzduší," uvedl vedoucí odboru životního prostředí domažlické radnice Petr März. Zákon tedy podle něj neumožňuje plošné kontroly domácích topenišť. Očekává, že bude účinným nástrojem proti chování nedisciplinovaných občanů. Speciální postupy nepřipravujeme, dodal.

Radnice také mohou od ledna vyhlašovat nízkoemisní zóny. "Krajský úřad zatím nemá informaci o tom, že by se v některém městě nebo obci připravovala. Problém je ten, že obce mají problém se stanovením objízdných tras," řekla mluvčí kraje Alena Marešová.

Zóny jsou podle Kaiferové v legislativně už delší dobu. Plzeň si prověřila možnosti a zjistila, že pokud by ji vyhlásila v centrální části města, byl by její vliv vzhledem k páteřním komunikacím, svedených právě do centra, minimální. "Rozsáhlejší vymezení zóny nemá dostatečné objízdné komunikace, jak stanovuje platná legislativa. Proto o nízkoemisní zóně v těchto chvílích neuvažujeme," řekla Kaiferová.

"Vyhlášení zóny se v našem městě nechystá, zatím není možné splnit zákonné podmínky," řekl Uhlík. Nízkoemisní zóny může podle Märze stanovit rada obce. Domažlice ale podle něj nepatří mezi typické obce, kde by měla zóna opodstatnění.

Kontrolovat spalovací zdroje v domácnostech budou mít možnost od ledna obecní úřady obce s rozšířenou působností v případě, že vznikne podezření, že provozovatel porušil některou zákonnou povinnost. Zejména kvůli tomu, že neprovozuje kotel podle návodu výrobce nebo využívá nepovolené druhy paliv. Obecní úřad provozovatele písemně upozorní a poučí jej. Pokud stále porušuje zákon, je kontrolor oprávněn vstoupit do bytu a zkontrolovat dodržování povinností, vlastník nebo uživatel bytu ho musí pustit ke zdroji a k palivům. "Za neumožnění přístupu ke spalovacímu zdroji, nesprávně používané palivo a tak dále, hrozí uložení pokuty až do 50.000 korun," řekla Marešová.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Prokš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist