https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/radotin-ma-koupaliste-kde-se-o-cistou-vodu-stara-priroda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radotín má koupaliště, kde se o čistou vodu stará příroda

9.7.2014 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Voda z koupaliště se přečerpává do sousedního jezírka, které je osázené vodními rostlinami a stalo se domovem řady vodních živočichů
Voda z koupaliště se přečerpává do sousedního jezírka, které je osázené vodními rostlinami a stalo se domovem řady vodních živočichů
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
V pražském Radotíně minulý týden otevřeli koupací biotop - koupaliště, které nepotřebuje žádný chlor. O čištění vody se stará speciální nádrž osázená vodními rostlinami. Zájem o koupání v bazénu s takto čištěnou vodou je veliký. V neděli pořadatelé žádali návštěvníky, aby svou návštěvu odložili, protože koupaliště bylo přeplněné.
 

Koupaliště má jak brouzdaliště, vhodné pro děti a neplavce, tak i plaveckou část s maximální hloubkou 3,35 m. Dno a stěny jsou tvořeny silnou fólií přírodní světle zelené barvy. Lem biotopu je z lité kamínkové dlažby, z níž lze pozvolna vstoupit do vody, přidržovat se lze zábradlí.

Voda z koupaliště se přečerpává do sousedního jezírka, které je osázené vodními rostlinami a stalo se domovem řady vodních živočichů. Vyčištěná voda se pak vrací zpět do koupaliště. Na čištění se nepoužívají žádné chemikálie.

"Areál dosud není zcela dokončený, jde o částečný provoz, vycházíme vstříc místním lidem a hlavně začátku prázdnin. Nedokončené zázemí zatím nahradí kontejnerové toalety, venkovní sprchy a převlékárny a stánky s občerstvením. Koupaliště je jedna z mála věcí, která nám v Radotíně chyběla," uvádí Miroslav Knotek, zástupce starosty Městské části Praha 16, který za radotínskou radnici projekt koordinuje. Vybudovat biotop nebylo úplně jednoduché. Také proto, že se v oblasti nedaleko radotínské školy dříve nacházela problematická čistička odpadních vod.

Koupací biotop je v rámci Prahy a okolí ojedinělý. Podobná přírodní koupaliště založená na přírodním čištění se však nachází napříč Českou republikou. První veřejný koupací biotop byl otevřený v Kovalovicích na Brněnsku v roce 2007. Příští týden má být otevřen přírodní koupací biotop v Blovicích na Plzeňsku.

Koupání ve vodě bez chloru je možné i na vlastní zahradě. Jen je potřeba si místo klasického bazénu na chlorovanou vodu pořídit přírodní koupací jezírko. Návod najdete v článku Nechcete se koupat v chlóru? Řešením je přírodní koupací jezírko.


reklama

 
Další informace |
mmo, zv

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist