https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rekonstrukce-nemocnice-podlesi-v-trinci-se-podridila-pritomnosti-ohrozenych-ptaku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rekonstrukce Nemocnice Podlesí v Třinci se podřídila přítomnosti rorýsů

18.8.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Výskyt chráněného rorýsa ovlivnil nejen časový harmonogram prací v Nemocnici Podlesí v Třinci, ale jeho potřebám se musely přizpůsobit i některé stavební prvky.
Výskyt chráněného rorýsa ovlivnil nejen časový harmonogram prací v Nemocnici Podlesí v Třinci, ale jeho potřebám se musely přizpůsobit i některé stavební prvky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Nemocnice Podlesí v Třinci
Další etapu stavebních prací zahájili tento týden v Nemocnici Podlesí v Třinci, která patří do skupiny AGEL. S rekonstrukcí fasády polikliniky se začalo již v červnu, stavební dělníci mohli postavit lešení ve čtvrtém patře budovy teprve nyní. A to s ohledem na zákonem chráněné rorýse, hnízdící ve větracích otvorech pod střechou nemocnice. Vzácným opeřencům byl přizpůsoben časový harmonogram stavebních prací a i některé stavební prvky.
 

Rorýs obecný patří mezi zvláště chráněné druhy živočichů, a to dokonce do kategorie ohrožený. Zdravotníkům a pacientům Nemocnice Podlesí v Třinci dělá společnost od nepaměti. „Uhnízdili se pod střechou v otvorech pro odvětrávání. Zřejmě vyklovali lamely od odvětrávacích mřížek a dostali se do prostoru uvnitř. Sídlí u nás desítky ptáků, které už bereme jako neodmyslitelnou součást nemocnice a na jaře je vyhlížíme, kdy přiletí z teplých krajů,“ popisuje vedoucí provozně technického oddělení Nemocnice Podlesí Rostislav Franek a současně přiznává, že když se před lety rodil projekt komplexní obnovy a modernizace budov nemocnice, nikdo netušil, nakolik přítomnost vzácného ptáka stavební práce ovlivní.

Výskyt chráněného rorýse ovlivnil nejen časový harmonogram prací, ale jeho potřebám se musely přizpůsobit i některé stavební prvky. Odvětrávací otvory ve fasádě nemocniční budovy sice zůstávají, ale dle pokynů ornitologů už nebudou vybaveny mřížkou, aby se zde rorýsi mohli opět pohodlně uhnízdit. Pro rorýse je totiž typická pevná vazba na hnízdiště. Kde jednou úspěšně vyhnízdí, tam se opakovaně vrací. Pokud o hnízdní dutinu přijde, trvá mu jeden i více roků, než si najde nové. „Plasty okolo každého větracího otvoru musíme navíc mechanicky zdrsnit tak, aby se ptákům dobře přistávalo,“ doplnil Franek.

„Pokud by u nás rorýsi nehnízdili, byla by budova A polikliniky zateplena do konce července. Abychom ptáky nerušili při hnízdění, museli jsme stavební práce do 10. srpna přerušit. Proto se lešení v horních patrech mohlo postavit až tento týden,“ vysvětluje Rostislav Franek s tím, že rekonstrukce budovy polikliniky, která zahrnuje jak výměnu oken, tak novou fasádu, bude ukončena letos na podzim.

Zaměstnanci a pacienti Nemocnice Podlesí si u rorýsů zvykli nejen na hlasité a vysoké pískání, ale především zaměstnanci v horních patrech budovy, pracující poblíž otvorů s hnízdy, obdivovali jejich excelentní letecké schopnosti. „Pozorovat hejna, jak střemhlav létají sem a tam je příjemným zpestřením dne. Někdy jsou jejich manévry tak akční, že mám obavy, zda nám ptáci nenarazí do oken. To se ale nikdy nestalo. Jsou to výborní letci,“ uzavírá Marcela Šimandlová z marketingového oddělení nemocnice, jejíž kancelář sídlí přímo pod střechou s hnízdy.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Šimon Špidla

Šimon Špidla

18.8.2019 16:47
Takový přístup mě nesmírně těší. Nazval bych to civilizovaností.
Odpovědět
Anyr

Anyr

18.8.2019 18:20 Reaguje na Šimon Špidla
Pche. Dokud budou rodiče týrat děti, děti rodiče, dokud budou existovat lidé hladoví, bez lásky, bez domova, a vůbec - dokud se neuplatní Zlaté pravidlo, tak o skutečné civilizovanosti nelze moc mluvit.

Ale je to dobrý začátek, brát ohled na přírodu, kde to jen jde. :) Kéž by jednou byla taková ohleduplnost praktikována všude.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist