Reuters: Archa chce shromáždit DNA vymírajících druhů
Gorila nížinná patří mezi ohrožené druhy. | |
Foto: Jan Šatoplet/EkoList |
Projekt nazvaný „Zmrazená Archa“ (Frozen Ark) budou jednotlivé vědecké instituce provádět souběžně na celé planetě. Britská Královská botanická zahrada se například rozhodla shromáždit všechna semena ohrožených rostlin, které se nacházejí v jejích sbírkách. „Když pomineme velké přírodní katastrofy, je dnešní situace nejhorším úbytkem živočichů v celé historii planety a budoucnost mnoha zvířecích druhů je beznadějná,“ říká Phil Rainbow z londýnského Natural History Museum.
Zatímco biblický Noe do své archy shromáždil po živém páru od každého druhu, aby znovu zaplnil Zemi po velké potopě, moderní verze počítá se záchranou jejich biologických informací pro budoucnost. Přímorožec arabský nebo holubice Soccoroo jsou dva zástupci více než deseti tisíc druhů označených Mezinárodním svazem pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) jako ohrožená zvířata, jež do třiceti let zcela vymizí. Z nich 33 druhů se již ve volné přírodě nevyskytuje a nejméně 1000 dalších je kriticky ohroženo.
Projekt počítá s uchováním vzorků DNA a tkáně v teplotě kolem - 80 ˚C, což je dokáže navždy zachovat a umožnit tak vědcům a dalším lidem ztracenou možnost studovat je živé v jejich prostředí. „Není to pokus vytvořit nějaký Jurský park, ale my v tuto chvíli procházíme obdobím masového vymírání druhů a nevíme, jak to ovlivní celkovou biodiverzitu,“ říká patron celého projektu Crispin Tickell, diplomat a ochránce životního prostředí.
Archa, kterou zatím „plní“ odborníci z Natural History Museum, Zoologické společnosti Londýn a Institutu genetiky Univerzity v Notthinghamu, se brzy dočká i dalších spolupracovníků z vědeckých světových ústavů, například z Austrálie a Spojených států. Projekt chce shromáždit vzorky DNA savců, ptáků, hmyzu a plazů. Prioritu dostávají druhy, u kterých je obava, že zcela vyhynou v následujících pěti letech a ty, které již nežijí ve volné přírodě. V další vlně půjde o zvířata ohrožená vyhynutím v horizontu padesáti let.
Podle článku Jeremyho Lovella Reuters 26. 07. 2004.
reklama