Reuters: Chemikálie obsažené v plastových lahvích mohou poškozovat zdraví
Slisované PET láhve v Nové Pace. | |
Foto: Jakub Kašpar/Archív EkoListu |
Jedná se o látku používanou při výrobě polykarbonátových plastů a epoxidových lepidel. Kromě potravinových a nápojových obalů se dian vyskytuje rovněž například v kompaktních discích a některých lékařských nástrojích.
Z laboratorních pokusů, které Národní toxikologický program prováděl na hlodavcích, vyplynulo, že dian napodobuje účinky hormonu estrogenu a způsobuje růst nádorů, které mají tendenci stát se zhoubnými rakovinnými nádory. Vědci se domnívají, že dian může u dívek způsobit předčasné dospívání, u dospělých žen zapříčinit vznik rakoviny prsu a u mužů rakovinu prostaty. Kromě toho může mít také fatální následky pro plod. Je-li těhotná žena vystavena kontaktu s dianem, hrozí poškození či potracení plodu, případně může dojít ke snížení porodní váhy a narušení vývoje dítěte. U dospělých pak může dian ohrozit reprodukční schopnosti.
John Dingell, předseda energetického výboru Sněmovny reprezentantů, proto apeloval na to, aby se používáním dianu v obalových materiálech pro potravinářský průmysl začala neprodleně zabývat Agentura Spojených států pro kontrolu léků a potravin. "Tato problematika nesmí být opomenuta. Je zapotřebí dalších výzkumů," uvedl Dingell. Americká chemická asociace zastupující zájmy průmyslu oproti tomu prohlásila, že lidé přicházejí do styku s dianem jen ve velmi malé míře a že navíc nebyla prokázána přímá souvislost mezi kontaktem s látkou a snížením reprodukční schopnosti či poruchami vývoje.
O účinky dianu na lidský organismus se v současné době zajímají rovněž ekologičtí aktivisté. Stejnou problematikou se zabývala i kanadská vláda, která je podle Reuters připravena dian zahrnout do seznamu nebezpečných látek.
Podle článku Willa Dunhama zveřejněného dne 15. dubna 2008 na serveru Reuters
reklama