Reuters: Genové manipulace mohou zachránit vymírající druhy ryb
Ve zprávě, publikované ve vědeckém časopise Nature Wednesday, popsali vědci z Tokijské university mořského výzkumu a technologie postup, jak přenášejí prvotní zárodečné buňky, které se dokáží přeměnit ve spermie nebo vajíčka z čerstvě vylíhnutých embryí duhových pstruhů do embryí lososů. Třicet dní po transplantaci se darované zárodečné buňky objeví ve spermiích nebo vaječnících některých lososů. Pstruzí sperma, které ovšem produkuje losos, je později vhodné k oplodnění jiker, z nichž vzniknou normální, zdraví jedinci pstruha duhového, jejichž vzorec DNA bude totožný se vzorcem původního dárce.
"Lososi mohou mít za potomky pstruhy, vzniklé z darovaných zárodečných buněk," potvrzuje jeden z členů vědeckého týmu. Zárodečné buňky byly již dříve úspěšně transplantovány z jednoho druhu na druhý u ovocných mušek a ptáků, ale nikdy se nepodařilo získat potomky. "Když se podaří získat zárodečné buňky ohrožených druhů ryb, můžeme je díky naší technice genetické manipulace přenést na živé ryby. Kdybychom buňky zmrazili, můžeme obnovit druh kdykoli později, kdyby došlo k jeho vyhynutí ve volné přírodě," říká Takeuchi.
Podle něj by se zárodečné buňky z velkých, pomalu rostoucích ryb, jako je například tuňák, mohly transplantovat menším rybám, které se vyvíjejí daleko rychleji. Například makrela by mohla jako náhradník produkovat vajíčka a spermie tuňáka daleko rychleji, než jeho praví rodiče. "Díky této technice bychom dokázali uspokojit světovou poptávku po suši," dodává japonský vědec.
Podle textu agentury Reuters 04. 08. 2004.
reklama