Reuters: Ochránci zvířat zasáhli proti obchodu s primáty v Kambodži
Makak dlouhoocasý (Macaca fascicularis).
|
|
Foto: Percita Dittmar/Wikimedia Commons |
Britská unie pro zrušení pokusů na zvířatech (British Union for the Abolition of Vivisection, BUAV) v pondělí zveřejnila zprávu, jež uvádí, že tisíce makaků dlouhoocasých je každý rok za krutých podmínek uloveno a vyvezeno z džungle. Další tisíce opic jsou chovány na farmách v traumatizujícím laboratorním prostředí.
Makak je jedním z nejrozšířenějších primátů na světě a zahrnuje 22 druhů. Ačkoli makak dlouhoocasý nepatří mezi ohrožené druhy, ochránci zvířat prohlašují, že nekontrolovaný obchod již snižuje jejich populace, píše Reuters.
"Lidé na celém světě budou šokováni výsledky šetření BUAV a dozvědí se o utrpení kambodžských opic. V době, kdy mezinárodní znepokojení nad situací primátů sílí, naléháme na kambodžskou vládu, aby chránila populace původních makaků," řekla Reuters Michelle Thewová, ředitelka organizace.
Z Kambodže bylo minulý rok vyvezeno téměř deset tisíc opic, které skončily v laboratořích a v rukou obchodníků se zvířaty v USA a Číně. V důsledku špatné péče nebo traumatu často zemře až 8 z 10 ulovených makaků již při převozu, udává zpráva.
Mezinárodní úmluvy navíc od lovu divokých zvířat pro účely vědeckých výzkumů odrazují. Upřednostňují zvířata, která se již v laboratorních podmínkách narodila. Podle BUAV Kambodža tyto normy zcela ignoruje.
Organizace vyzvala kambodžskou vládu k zákazu lovu divokých zvířat. Dále apeluje na USA a Evropskou unii, aby zastavily dovoz ulovených zvířat, a vyzývá ke zlepšení podmínek, za jakých jsou opice drženy, píše agentura Reuters.
Podle článku Davida Foxe z agentury Reuters zveřejněného dne 23. listopadu 2008
reklama