Reuters: Odolná kukuřice má nasytit Afriku
Sklizeň kukuřice v Zambii.
|
|
Foto: Amanita Phalloides/Wikimedia Commons |
Výzkum založený na hospodářských výsledcích vybraných zemědělců třinácti nejchudších afrických zemí ukazuje, že nové, extrémnímu suchu odolné odrůdy, mohou ušetřit pěstitelům až 1,5 miliardy dolarů a zvýšit výnosy více než o 25 %. Alespoň tak to říká studie "Nového mega programu kukuřice a obilovin" CIMMYT.
První výstupy vycházejí z běžné zemědělské praxe. Pěstitelé dostávali čtyři roky odolnou variantu, která byla rozdávána a místními zemědělci seta v rámci projektu rychlého zavedení šlechtěných odrůd. „Vize tohoto projektu je do roku 2016 připravit podmínky pro zavedení suchu odolné kukuřice, která zvýší průměrnou produktivitu drobných zemědělců o 20-30 % a poskytne tak přímý zdroj obživy pro 30-40 milionů lidí.“ píše se ve zprávě. „To znamená čistý zisk na úrovni 160-200 milionů dolarů pro místní pěstitele.“
Na kvalitě zemědělské půdy se v posledních desetiletích podepsala opakovaná sucha v oblasti Sahelu. Ať už je na vině globální oteplování, jak soudí někteří vědci, nebo ne, faktem zůstává, že miliony lidí v Sudánu, Nigeru nebo Čadu, hladoví, a je pravděpodobně zapotřebí preferovat v praxi plodiny, které se dokáží s extrémními podmínkami vyrovnat, píše agnetura Reuters.
Wilfred Mwangi, keňský zemědělský ekonom pracující v na tomto projektu doplňuje informaci, že nově šlechtěné odrůdy „trumfnou“ místní ve srovnatelnosti produkce: „Myslíme, že ve srovnání s prakticky čímkoliv, co místní drobní zemědělci pěstují nyní, to námi vyšlechtěné nové odrůdy překonají.“
Podle zprávy „Drought tolerant maize to hugely benefit Africa: study“ uveřejněné 26. srpna 2010 na serveru Reuters.
reklama