Reuters: Projekty velkých přehrad nedbají na environmentální rizika
Světová komise pro přehrady (WCD), nezávislá mezinárodní organizace odborníků, vydala v roce 2000 zprávu s doporučeními pro projektování a stavbu přehrad a jejich vyřazování z provozu. Ve zprávě WWF se píše, že přehrady i nadále "způsobují enormní sociální a environmentální škody". "Třebaže se slibuje, že přehrady zajistí levnější elektřinu nebo lepší zavlažování, ve skutečnosti způsobí hospodářský rozvrat, vzestup ceny energie a vyhnání mnoha lidí," oznámila WWF.
Organizace se zaměřila na šest projektů, které začaly po vydání mezinárodních směrnic. Bylo zjištěno, píše Reuters, že ani jeden z projektů nedokázal doporučením dostát. Přehrada Ermenek v Turecku ohrozila přírodu okolo řeky Goksu, jejíž delta je významným mokřadem. Kvůli odklonění řeky Nam Theun v Laosu, mimochodem projektu Světové banky, bylo ohroženo živobytí 50 000 lidí. V Belize bylo po výstavbě přehrady zaplaveno 1000 hektarů původního pralesa a cena elektřiny pro místní obyvatele stoupla o 12 procent.
Ostatními sledovanými projekty byly islandský Karahnjukar, přehrada Melonares ve Španělsku a přehrada Burnett v Austrálii, o níž WWF napsala, že škodí již tak ohroženým druhům ryb ve Queenslandu. Podle WCD přehrady již předělují 60 procent větších řek na celém světě a kvůli jejich výstavbě muselo být vysídleno skoro 80 milionů lidí, napsala agentura Reuters.
Podle článku agentury Reuters na serveru PlanetArk ze dne 14. 11. 2005
reklama