Reuters: USA budou mít problémy se snižování emisí kvůli růstu počtu obyvatel
Nejbohatší státy slibují snížit své emise v průměru o 80 % do roku 2050. Američané ale budou mít problémy, protože jejich populace bude růst.
|
|
Foto: Hugo Charvát/Ekolist.cz |
Představitelé zemí G8 se na červencové schůzce v italském městě L'Aquila dohodli, že nejbohatší státy sníží své emise v průměru o 80 % do roku 2050. Stát se tak má především díky masivnímu příklonu k obnovitelným zdrojům energie. Pokud všechny státy dohodu schválí, bude to znamenat, že v roce 2050 budou moct Rusové vypouštět dvakrát tolik oxidu uhličitého na obyvatele, než USA. Tvrdí to agentura Reuters na základě srovnání odhadů růstu počtu obyvatel podle projekcí OSN a odhadů růstu emisí.
„Největší rozdíl je mezi USA a ostatními průmyslovými zeměmi, rozdíl mezi USA a Ruskem je obrovský,“ řekl Reuters Brian O'Neill z amerického Národního centra pro výzkum atmosféry (NCAR). „Některé země by mohly říct, jak to, že vaše emise mohou být téměř dvakrát vyšší, než ty naše, když všichni mluvíme o tom, že jde o spravedlivý podíl,“ říká O'Neill.
Podle odhadů by měl počet obyvatel USA vzrůst o 60 % mezi roky 1990 – 2050, takže by se pokles emisí měl rozdělit mezi mnohem více lidí. Naopak v Rusku se očekává pokles populace o 20 %. Každý Američan by tak měl v roce 2050 produkovat 3 tuny oxidu uhličitého ve srovnání s 24 tunami v roce 1990. Tedy pokud prezident Obama prosadí cíl snížit emise o 80 % ve srovnání s rokem 1990, a také pokud skutečně populace USA dosáhne 400 milionů v roce 2050. Odhadovaných 116 milionů Rusů by ve stejném období mělo možnost vypouštět 5,7 tuny skleníkových plynů na obyvatele. Počet obyvatel Japonska nebo Německa by měl do poloviny století také poklesnout, píše zpravodajství Reuters.
Občané Francie by měli v roce 2050 produkovat nejméně emisí ze států G8, 1,7 tuny na hlavu. A to navzdory faktu, že v roce 1990 byly jejich emise poloviční ve srovnání s USA nebo Ruskem. Italové by pak měli produkovat 1,8 tuny, Britové 2,1, Japonci 2,5, Kanaďané 2,7 a Němci 3,4. Cíle, kterých chtějí země G8 dosáhnout, ale nebyly definovány příliš konkrétně. Emise by se měly snížit nejméně o 80 % „úhrnem“ v bohatých zemích ve srovnání s rokem 1990 „nebo pozdějším“. Podle návrhu politiky ochrany klimatu českého ministerstva životního prostředí připadalo na jednoho obyvatele České republiky na počátku devadesátých let zhruba 18,9 tuny. Podle přepočtu G8 by tedy mělo dojít ke snížení na 3, 7 tuny na obyvatele v roce 2050.
Podle Astrid Schulzové z německého poradního výboru pro změny klimatu (WBGU) to ukazuje, jak je složité najít spravedlivý podíl. „Můžete tvrdit, že země, kterým roste počet obyvatel, by měly mít právo vypouštět více emisí. Nebo můžete tvrdit, že některé země mají větší požadavky, protože musí více vytápět, jiné zas protože musí více chladit,“ řekla agentuře Reuters. Podle ní například jeden z ruských požadavků zněl, že by se měla brát do úvahy vzdálenost mezi městy. V zemích, jako je právě Rusko, kde jsou od sebe města velice vzdálená, by se prý mělo počítat s tím, že je nutné spálit více fosilních paliv kvůli dopravě. Podle studie WBGU by bylo možné vytvořit systém povolenek pro všechny obyvatele světa. Ten by pro období 2010 – 2050 představoval objem 2,7 tuny na člověka. Země by tyto povolenky mohly nakupovat a také prodávat, píše Reuters.
Podle článku Alistera Doyleho „Rising U.S. population makes 2050 climate cut harder“ zveřejněného na serveru agentury Reuters 12. 10. 2009.
reklama