Rok jinak pomůže budování lesních cyklostezek i šetrnému turismu
![]() |
|
Vítězové programu Rok jinak
|
|
Foto: Hugo Charvát/Ekolist.cz |
Jednou z pěti výherkyň je Hanka Hermová, která příští rok bude pracovat pro Českou mountainbikovou asociaci (ČeMBA). Ta se chce věnovat především lesním stezkám pro cyklisty, které jsou budované způsobem šetrným k přírodě. Podle Hanky Hermové se v České republice rekreační turistika podporuje výhradně výstavbou „asfaltových dálnic“, které se staví zcela bez ohledu na krajinu a životní prostředí. Jízda na nich prý mnohé cyklisty vlastně ani nebaví. Proto by ČeMBA chtěla najít a zrekonstruovat některé staré a zapomenuté lesní stezky a nabídnout je jako prostor jak pro jezdce, tak pro pěší turisty. Stezky v lesích se upravují tak, že větve stromu jsou až do výšky dvou a půl metru osekané, stezka často mění směr a sklon, což zabraňuje jednak erozi, ale taky reguluje rychlost, kterou se po ní cyklisté mohou pohybovat. „Na stezce se jezdec i pěší musí dobře vidět a spolu s přijatelnou rychlostí cyklisty se lesní stezka stává bezpečnou pro oba druhy turistiky,“ vysvětluje předseda organizace ČeMBA Tomáš Kvasnička. Hanka Hermová, bývalá redaktorka Ekolistu.cz, odchází prožít Rok jinak z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK).
Dalším úspěšným finalistou je Jiří Šťastný, který na rok vymění pozici obchodního ředitele za práci pro region České Švýcarsko. Ve spolupráci s obecně prospěšnou společností České Švýcarsko by měl pomoci regionu povzbudit šetrnou turistiku a služby pro návštěvníky krajiny Labských pískovců. Cílem jeho práce má být region přitažlivý pro turisty, kteří budou mít šanci se dozvědět něco o krajině a její jedinečnosti. Zároveň by se turistika měla stát takovým druhem podnikání, který co nejméně zatěžuje přírodu. „Důvodem, proč jsem se rozhodl na rok jít pracovat pro České Švýcarsko, byla nespokojenost s tím, jak u nás turistika funguje, zatímco pár kilometrů za hranicí na saské straně je nabídka úplně jiná,“ řekl dnes Jiří Šťastný.
Do projektu Nadace Vodafone se v jejím prvním ročníku přihlásilo 122 zájemců, vítěze vybírala čtyřčlenná komise zástupců Vodafonu, Nadace Vodafone, organizace Člověk v tísni a Hospodářských novin. Nadace hradí stávající měsíční mzdu vybraných pracovníků až do výše 45 000 korun po dobu jednoho roku, práce pro neziskové organizace začnou vítězové vykonávat od prosince a ledna.
Další vítězové programu budou pomáhat Diecézní charitě v Českých Budějovicích s jejím dlouhodobým financováním, vytvoří program pro vzdělávání nezaměstnaných v organizaci Člověk v tísni a ve spolupráci s Centrem pro online média budou zlepšovat možnosti využití internetu pro práci českých neziskovek.
reklama