https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ropa-a-plyn-jsou-dary-od-boha-stejne-jako-slunce-a-vitr-prohlasil-alijev
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ropa a plyn jsou dary od boha, stejně jako slunce a vítr, prohlásil Alijev

12.11.2024 17:13 | BAKU (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ropa a plyn jsou dary od boha, stejně jako slunce nebo vítr, prohlásil dnes na klimatické konferenci COP29 prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev. Jeho vlast hostí dvoutýdenní mezinárodní jednání zaměřená na boj s dopady klimatických změn. Alijev podle agentur AFP a AP obhajoval fosilní paliva, jejichž spalování podle vědců přispívá k oteplování, a opřel se do kritiků své země kvůli jejímu ropnému a plynárenskému průmyslu.
 
Alijev podle AFP uvedl, že národy by neměly být souzeny na základě svých přírodních zdrojů a toho, jak je využívají. "Řekl jsem, že je to dar od boha, a chci to dnes před tímto auditoriem zopakovat," pronesl během zahajovací řeči prezident země hostící klimatickou konferenci. "Ropa, plyn, vítr, slunce, zlato, stříbro, měď, všechno... jsou přírodní zdroje a země by neměly být obviňovány kvůli tomu, že je mají. A neměly by být obviňovány, že tyto zdroje přinášejí na trh, protože trh je potřebuje. Lidé je potřebují," pronesl Alijev podle AFP.

AP upozorňuje, že prezident zahájil dvoudenní projevy světových státníků kritikou západních médií nebo klimatických aktivistů, kteří poukazují na historii země a její obchodování s ropou a plynem. Alijev je označil za pokrytecké, neboť největším producentem ropy jsou Spojené státy. "Když nás dnes nazývají petrostátem (ropným státem), není to fér a svědčí to o nedostatku politické kultury a znalostí. Podíl Ázerbájdžánu na světové těžbě ropy je dnes 0,7 procenta a na světové těžbě plynu 0,9 procenta," uvedl Alijev podle agentury Reuters.

"Podíl Ázerbájdžánu na celosvětových emisích zemního plynu činí pouze 0,1 procenta," tvrdil dále prezident a stěžoval si na to, co nazval "koordinovanou a dobře organizovanou kampaní pomluv a vydírání" vůči jeho zemi poté, co byla zvolena jako hostitelská země pro konferenci COP29. Alijev dále prohlásil, že jeho země bude prosazovat odklon od fosilních paliv, ale je třeba podle něj zůstat "realističtí".

Ázerbájdžán je bohatý na ropu i plyn a na jeho území se podle AP v 19. století nacházela první ropná pole na světě. Příjmy z produkce ropy a plynu tvoří zhruba 35 procent HDP země a téměř polovinu státního rozpočtu, uvedla AFP, podle níž se Baku chystá v příštím desetiletí zvýšit produkci zemního plynu o více než třetinu. Asi 75 procent energetického exportu země směřuje na evropské trhy.

Západní média před tím upozornila na fakt, že letošní klimatická konference se odehrává v Ázerbájdžánu, který je bohatý na ropu a plyn a jehož ekonomika stojí na těžbě těchto surovin. Baku čelí tlaku, aby ukázalo pokrok od loňského závazku COP28 k přechodu od fosilních paliv, napsal v pondělí Reuters. Příjmy země z ropy a plynu podle agentury tvořily loni 35 procent její ekonomiky, což je pokles z 50 procent o dva roky dříve. Baku tvrdí, že tyto příjmy budou dále klesat, na 22 procent do roku 2028. Baku lobbuje u vlád, aby urychlily přechod na čistou energii, zatímco propaguje plyn jako přechodné palivo, napsal dříve Reuters.

Režim v Ázerbájdžánu je označovaný za autoritářský a čelí kritice kvůli porušování lidských práv v zemi. Vláda v Baku pravidelně potírá novináře, aktivisty a nezávislé politiky, napsala dnes AP. Alijev, jenž je u moci od roku 2003, a jeho administrativa čelí obviněním lidskoprávních organizací, že před klimatickou konferencí zesílili zásahy proti svobodě slova v zemi.

Klimatická konference COP29 odstartovala v Baku v pondělí, dnes a ve středu pozornost poutají očekávané projevy desítek státníků, kteří se sjeli na dvoudenní summit hlav států a šéfů vlád, jenž je součástí dvoutýdenní konference OSN. Vystoupení českého premiéra Petra Fialy je na programu ve středu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

12.11.2024 18:03
Pan prezident má jistě pravdu. Veškeré přírodní bohatství Země, kvůli kterému se dokonce i v současnosti válčí, je darem od Boha. Jsem rád za jeho střízlivý názor, v moři prosazované pseudovědecké propagandy, o škodlivosti využívání jednoho z jeho darů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.11.2024 18:17 Reaguje na Tonda Selektoda
Mochumůrka trávozelená nebo tygrovaná je taky darem od Boha, je ale rozumné se jí ládovat? Ten člověk argumentuje jak Lavrov, to není možný!!!
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

12.11.2024 21:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Když už tady, pane Hanzl, píšete o tom ládování se muchomůrkami, už jste ochutnal ropu, nebo alespoň uhlí z Ostravy? Nebo jste si snad již kousl i do smolince v Jáchymově? Možná byste pak zjistil, že všechny přírodní dary od Boha, opravdu nemusí být právě k jídlu. Rozumný člověk, však zná i jiné jejich využití a nemusí vše zkoumat jenom ústy…
A když už tady zmiňujete svého kamaráda, co zajímavého vám k tématu tohoto článku sdělil?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.11.2024 21:37 Reaguje na Tonda Selektoda
To bylo pouze obrazné přirovnání, dary Boží nemusíme samozřejmě konzumovat ústy, ale stačí je prohnat nějakým rumplovákem. Účinek se dostaví daleko později, ale o to více bude devastující.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

12.11.2024 22:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Správně! Ale přiznejte se, že vám to napověděl ten váš kamarád Lavrov?
Odpovědět
Dorian Černý

Dorian Černý

13.11.2024 00:40
Je to pravda. Proto bych byl rád, kdyby se tyto dary od Boha nepálily, je to barbarství a může to Boha nahněvat!
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

13.11.2024 12:20
A největším darem od Boha je hlas Proroka silně doléhající do EU těchto dní.
Pockejme na první kalifát v Německu nebo Švédsku, to bude ráj na zemi.
Odpovědět
PE

Petr Elias

13.11.2024 12:44 Reaguje na Miroslav Vinkler
Dřív než v Německu nebo Švédsku bude kalifát v russácku. V současnosti je v EU nějakých cca 27 milionů muslimů (cca 4-5% populace). V russácku je 25-30 milionů muslimů (tedy nějakých 17-21% populace). :)
Odpovědět
LB

Lukas B.

14.11.2024 08:07 Reaguje na Petr Elias
jo. můžeme si lámat hlavu, jestli radši ve východní evropě kalifát nebo součást říše středu (to vypadá při všem respektu k množení musulmanů reálněji). ani jedno není moc o co stát.
Odpovědět
sv

s v

13.11.2024 21:59
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist