https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/roste-globalni-zajem-o-technologie-na-zachytavani-a-ukladani-oxidu-uhliciteho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Roste globální zájem o technologie na zachytávání oxidu uhličitého. První projekt se chystá i v Česku

20.10.2021 01:19 | PRAHA (ČTK)
Technologie CCS společnosti Shell Scotford, Fort Saskatchewan, Alberta
Technologie CCS společnosti Shell Scotford, Fort Saskatchewan, Alberta
Roste globální zájem o technologie na zachytávání a ukládání oxidu uhličitého (CO2). Podle nejnovější zprávy mezinárodního think-tanku Global CCS Institute se celkový počet komerčních projektů ve fázi přípravy a provozu letos zvýšil o 71 na 135, tedy o 90 procent. Plně v provozu je podle ní 27 zařízení, čtyři jsou ve výstavbě a 102 v různých fázích přípravy. První pilotní projekt se chystá také v Česku.
 

Technologie CCS podle zprávy čím dál více nachází uplatnění v řadě odvětví, a to včetně výroby energie, zkapalněného zemního plynu (LNG), cementu, oceli, přeměny odpadu na energii nebo přímého zachytávání CO2 ze vzduchu s jeho následným uložením a výroby vodíku. Dominovat začíná model takzvaných CCS klastrů, v němž více zdrojů emisí sdílí společnou dopravní a úložnou infrastrukturu.

Lídrem v zavádění technologie CCS zůstávají podle zprávy nadále Spojené státy, které letos oznámily více než 40 nových projektů. V Evropě patří mezi průkopnické státy Norsko, Nizozemsko nebo Británie, nová komerční zařízení ale vyvíjejí také Belgie, Dánsko, Itálie nebo Švédsko.

"V České republice byla technologie CCS až donedávna na okraji zájmu. V poslední době se však začíná více a více dostávat do povědomí odborné veřejnosti. Důvodem je jednak klimatická politika EU se zpřísněnými cíli redukce emisí do roku 2030 a klimatickou neutralitou v roce 2050, jednak rostoucí ceny emisních povolenek, které letos dosáhly rekordní výše," uvedl Vít Hladík z České geologické služby (ČGS).

Právě ČGS v současné době koordinuje česko-norský projekt CO2-SPICER, jehož cílem je připravit první české pilotní úložiště CO2 v dotěžovaném ložisku ropy a plynu na jihovýchodní Moravě. Projekt je spolufinancován Norskými fondy a Technologickou agenturou ČR a kromě výzkumných institucí z ČR a Norska je do něj zapojena i firma MND.

Global CCS Institut je mezinárodní think-tank, jehož cílem je urychlit zavádění CCS jakožto zásadní technologie pro řešení změny klimatu. Zveřejnění jeho zprávy předchází klimatické konferenci ve skotském Glasgow, na níž se sejdou představitelé vlád a pozorovatelské organizace, aby vyhodnotili pokrok v oblasti klimatických závazků a podpořili zvýšení ambicí i konkrétní investice.

Posláním ČGS je výkon státní geologické služby v České republice. Česká geologická služba sbírá a zpracovává údaje o geologickém složení státního území a předává je správním orgánům pro politická, hospodářská a ekologická rozhodování.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.10.2021 04:54
Všechny technické projekty jsou podstatně dražší a méně účinné než les.
A chtěl bych vidět uhlíkovou stopu těchto monster.

Proč za sto tisíc USD vysázet les, když za 20 mil. USD postavím plechový cirkus a ještě na tom vydělám?
Tato doba je doopravdy na hlavu!
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

20.10.2021 07:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
Je potřeba dělat všechny opatření, která jsou relevantní najednou a ne pořád dokola soutěžit o to, kdo má lepší řešení....
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

20.10.2021 07:05 Reaguje na Lukáš Kašpárek
*všechna
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.10.2021 08:05 Reaguje na Lukáš Kašpárek
klim je komplexní záležitost, vysekávat to, co se zrovna nejvíce hodí je hloupé. Uhlík v atmosféře je přirozený a potřebný ale to těmhle přetahovačům vůbec nebrání to luxovat...je to pošetilé, že kvůli tomu se uhlík postaví na pomník...tuhle ZEMI ČEKÁ EMOCIONÁLNÍ KATASTROFA Z TOHO ZACHRAŇOVÁNÍ A NAPROSTO ŠÍLENÉ NÁSLEDKY, PROTOŽE NEZNÍ MÍRU ANI DNO
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.10.2021 08:06 Reaguje na Jaroslav Řezáč
NEZNÁ
Odpovědět
ig

20.10.2021 08:21 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Nemáte pravdu. Když budu plýtvat silami na špatná řešení, nezbudou síly na ta dobrá. Tomuto stylu uvažování se říká ekonomika.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

20.10.2021 07:03
Moc dobrá zpráva!
Odpovědět
RV

Richard Vacek

20.10.2021 07:06
Vše je důsledkem rozhodnutí politiků. Pokud se rozhodnou, tak se v Česku budou pěstovat třeba banány. I když to je taky nesmysl.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.10.2021 07:53
Jímání CO2 technikou je špatný směr postupu , vyhozené peníze za ideové zadání , které je navíc zcela iracionální, jak lze doložit bez problémů.
Ale to je mimo IQ prostor velmi jednoduchých politiků, které zajímá pouze držet se u moci co nejdéle.
Vlastní či skupinový prospěch je nadřazen nad veřejný zájem, kterým bezesporu ochrana životního prostředí je.
Odpovědět
va

vaber

20.10.2021 08:58
zájem je o vše na čem se dá vydělat ,
jen kdo to zaplatí
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.10.2021 15:46
jen házení peněz do zelené žumpy, které zbytečně prodražuje produkt, se kterým je spojeno.
Odpovědět
MR

Michael Rada

21.10.2021 09:10
Rád bych upozornil že největší realizovaný projekt spuštěný nedávno na GREENLANDu, se ukázal jako vyplýtvání milionů dolarů a EUR potřebných na výstavbu. I přes tyto náklady je totiž kapacita "výroby" nižší než objem CO2, který vyrobí jediný člověk v USA za rok. V této souvislosti mi připadá, jako kdyby právě kritérion "nadbytečnosti" bylo tím, jež žena investory do budování u nás.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist