Roste globální zájem o technologie na zachytávání oxidu uhličitého. První projekt se chystá i v Česku
Technologie CCS podle zprávy čím dál více nachází uplatnění v řadě odvětví, a to včetně výroby energie, zkapalněného zemního plynu (LNG), cementu, oceli, přeměny odpadu na energii nebo přímého zachytávání CO2 ze vzduchu s jeho následným uložením a výroby vodíku. Dominovat začíná model takzvaných CCS klastrů, v němž více zdrojů emisí sdílí společnou dopravní a úložnou infrastrukturu.
Lídrem v zavádění technologie CCS zůstávají podle zprávy nadále Spojené státy, které letos oznámily více než 40 nových projektů. V Evropě patří mezi průkopnické státy Norsko, Nizozemsko nebo Británie, nová komerční zařízení ale vyvíjejí také Belgie, Dánsko, Itálie nebo Švédsko.
"V České republice byla technologie CCS až donedávna na okraji zájmu. V poslední době se však začíná více a více dostávat do povědomí odborné veřejnosti. Důvodem je jednak klimatická politika EU se zpřísněnými cíli redukce emisí do roku 2030 a klimatickou neutralitou v roce 2050, jednak rostoucí ceny emisních povolenek, které letos dosáhly rekordní výše," uvedl Vít Hladík z České geologické služby (ČGS).
Právě ČGS v současné době koordinuje česko-norský projekt CO2-SPICER, jehož cílem je připravit první české pilotní úložiště CO2 v dotěžovaném ložisku ropy a plynu na jihovýchodní Moravě. Projekt je spolufinancován Norskými fondy a Technologickou agenturou ČR a kromě výzkumných institucí z ČR a Norska je do něj zapojena i firma MND.
Global CCS Institut je mezinárodní think-tank, jehož cílem je urychlit zavádění CCS jakožto zásadní technologie pro řešení změny klimatu. Zveřejnění jeho zprávy předchází klimatické konferenci ve skotském Glasgow, na níž se sejdou představitelé vlád a pozorovatelské organizace, aby vyhodnotili pokrok v oblasti klimatických závazků a podpořili zvýšení ambicí i konkrétní investice.
Posláním ČGS je výkon státní geologické služby v České republice. Česká geologická služba sbírá a zpracovává údaje o geologickém složení státního území a předává je správním orgánům pro politická, hospodářská a ekologická rozhodování.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Miroslav Vinkler
20.10.2021 04:54A chtěl bych vidět uhlíkovou stopu těchto monster.
Proč za sto tisíc USD vysázet les, když za 20 mil. USD postavím plechový cirkus a ještě na tom vydělám?
Tato doba je doopravdy na hlavu!
Lukáš Kašpárek
20.10.2021 07:04 Reaguje na Miroslav VinklerJaroslav Řezáč
20.10.2021 08:05 Reaguje na Lukáš KašpárekRichard Vacek
20.10.2021 07:06Miroslav Vinkler
20.10.2021 07:53Ale to je mimo IQ prostor velmi jednoduchých politiků, které zajímá pouze držet se u moci co nejdéle.
Vlastní či skupinový prospěch je nadřazen nad veřejný zájem, kterým bezesporu ochrana životního prostředí je.