Rozhodnutí o rozšíření skládky v Ďáblicích výbor odložil na leden
Komise, která změny územnímu plánu výboru doporučuje, navrhuje se změnou nesouhlasit a s pozemkem počítat do budoucna. "Komise doporučuje, aby zpracovatel metropolitního plánu vymezil územní rezervu a vyřešil potřebu skládkování v plánu odpadového hospodářství," uvedl bývalý náměstek pro územní rozvoj Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice).
Podle radní pro životní prostředí Jany Plamínkové (STAN/Trojkoalice), která převzala po Stropnickém agendu územního rozvoje, ale plán pražského odpadového hospodářství (POH) v budoucnu s rozšířením skládky nepočítá. POH je pro Prahu klíčový dokument, jehož vytvoření jí ukládá rozhodnutí státu o nakládání s odpady. Praha jej začala vypracovávat letos v únoru a hotový by měl být do konce listopadu. Projednat a schválit jej pak musí vedení Prahy.
Jako argument pro rozšíření skládky dnes na jednání výboru zaznívalo především to, že nebude kam odvážet odpad v případě výpadku spalovny v Malešicích, kde dnes končí většina pražských odpadků. Zbytky ze spalovny pak končí na skládce nebezpečného odpadu v Benátkách nad Jizerou.
Skládka v Ďáblicích funguje 25 let, změna územního plánu, kterou se dnes výbor zabýval, by umožnila její rozšíření do katastru Březiněvsi. Ďáblice jsou proti, městská část Březiněves sama žádost o tuto změnu územního plánu v roce 2008 podala. Obec, na jejímž území skládka funguje, z ní má ekonomický prospěch.
Odpůrci se obávají, že by nové prostory skládky využíval pro svoz odpadů třeba i Středočeský kraj. Podle starosty Březiněvsi, pražského zastupitele Jana Haramula (ANO), ale toto umožňuje upravit provozní řád skládky.
Podle ředitele firmy A.S.A, která skládku v Ďáblicích provozuje, Pavla Tomáška, zbývá ještě prostor asi pro 50.000 až 60.000 tun odpadu, od začátku letošního roku se tam přitom vyvezlo asi 13.000 tun. Rozšíření skládky odmítli v roce 2009 v referendu obyvatelé Ďáblic.
reklama