https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ruske-urady-hrozi-firme-norilsk-nickel-rekordni-pokutou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ruské úřady hrozí firmě Norilsk Nickel rekordní pokutou

7.7.2020 08:45 | MOSKVA (ČTK)
Je naprosto zjevné, že to bude největší ekologická pokuta za celé ruské dějiny," uvedl ředitel ústavu ekologie Boris Morgunov. Na ilustračním obrázku tundra v okolí Norilsku
Je naprosto zjevné, že to bude největší ekologická pokuta za celé ruské dějiny," uvedl ředitel ústavu ekologie Boris Morgunov. Na ilustračním obrázku tundra v okolí Norilsku
Foto | Ninara / Flickr.com
Ruskému podniku Norilsk Nickel, který patří k největším těžařům niklu a na světě, hrozí rekordní pokuta ve výši 147,7 miliardy rublů (asi 48,6 miliardy Kč) od vládní agentury na ochranu přírody Rosprirodnadzor za škody při úniku ropných látek u Norilsku. Uvedl to dnes ruský list Kommersant.

 

Uvedená suma podle analytiků neotřese firmou, ale může výrazně postihnout letošní výplatu dividend a prohloubit konflikt mezi hlavními akcionáři, firmami miliardářů Vladimira Potanina a Olega Děripasky. Akcie společnosti podle deníku v reakci na zprávy o pokutě klesly o pět procent. Nejbohatší Rus Potanin již navrhl partnerům ve firmě snížit dividendy za letošní rok na "minimální" jednu miliardu dolarů, zatímco loni to bylo 4,8 miliardy dolarů. Rusal již dal najevo námitky, výši pokuty označil za "nečekanou".

Z nádrže norilské elektrárny a teplárny firmy Norilsk Nickel uniklo 29. května do říčního systému asi 15 000 tun paliva a dalších 6000 tun pak do podloží. Rozsah současné katastrofy je srovnán s havárií tankeru Exxon Valdez na pobřeží Aljašky v roce 1989 a je rovněž označován za největší svého druhu v Arktidě.

"Výše pokuty je odpovídající. Pokud se připomíná havárie tankeru Exxon Valdez u Aljašky, tak škoda a pokuty se vyčíslovaly na více než pět miliard dolarů (asi 118 miliard Kč podle nynějšího kurzu)," prohlásil ministr přírodních zdrojů Dmitrij Kobylkin.

Deník poznamenal, že pokuta od Norilsk Nickel ve federálním rozpočtu převýší například květnový příjem z daně za těžbu ropy.

"Je naprosto zjevné, že to bude největší ekologická pokuta za celé ruské dějiny," uvedl ředitel ústavu ekologie Boris Morgunov. Domnívá se ale, že výpočet reálné výše pokuty by zabral více času, a tak nejspíše uvedená suma představuje jen "start k dialogu".

Finance firmy podle deníku takovou pokutu zvládnou: podnik měl ke konci loňského roku na účtech 172 miliard rublů a spolu s nevyužitými úvěry "polštář likvidity" převyšoval sedm miliard dolarů.

Šéf firmy a největší akcionář Potanin očekával výdaje na likvidaci havárie ve výši deseti miliard rublů, kromě pokuty, jejíž výše podle jeho slov mohla činit "kolik napočítají".

Norilsk se 180 000 obyvateli leží asi 300 kilometrů za polárním kruhem. Město bylo postaveno okolo podniku Norilsk Nickel, který je předním světovým výrobcem niklu, platiny a palladia.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

7.7.2020 16:21
"Chtěli jsme to udělat co nejlépe a dopadlo to jako vždycky". Kosigyn o určité fázi budování komunismu.
Myslím si, že se bude mediálně mlžit a výsledk vyjde doztracena, prostě jak dycky. Vládní garnitura se pokutovat navzájem nebude.
Odpovědět
va

vaber

7.7.2020 17:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Exxon Valdez byl tanker a měl 100 000tun nákladu, při havárii ropné plošiny v Mexickém zálivu unikala ropa z vrtu velice dlouho a nikdo neví pořádně kolik ropy z vrtu vyteklo
vzpamatujte se, vaše politická nenávist vám zamlžuje rozum
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.7.2020 09:52 Reaguje na vaber
Byla to skutečná tragédie, ale od prvního okamžiku byly nasazeny maximální kapacity k jejím zvládnutí. To v Rusku skutečně neexistije ani omylem.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.7.2020 05:05
V Rusku je možné všechno, třeba i to, že pokuta rekordní bude,ale po odvolání se sníží anebo může být soudem zrušena.Uvidíme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.7.2020 09:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
Obávám se, že se to ale vůbec nedozvíme.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist