https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rusko-je-po-puli-fiskalniho-roku-poprve-nejvetsim-dodavatelem-hnojiv-do-indie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rusko je po půli fiskálního roku poprvé největším dodavatelem hnojiv do Indie

22.11.2022 00:38 | BOMBAJ (ČTK)
Rusko se v první polovině fiskálního roku 2022-2023 poprvé stalo největším dodavatelem hnojiv do Indie. Nabídlo totiž slevy oproti převládajícím světovým cenám, a získalo tak více než pětinový podíl na trhu. S odvoláním na vládní a průmyslové zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters.
 

Indický dovoz hnojiv z Ruska se v prvních šesti měsících roku, který začal 1. dubna, zvýšil o 371 procent na rekordních 2,15 milionu tun, sdělil tiskové agentuře pod podmínkou anonymity vládní úředník. V přepočtu na hodnotu se dovoz ruských hnojiv do Indie zvýšil v tomto období o 765 procent na 1,6 miliardy dolarů (přes 38 miliard Kč).

"Indie se po vyostření konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou snažila zajistit hnojiva za rozumné ceny. Rusko je dodávalo včas a za rozumné ceny. Pomohlo nám to vyhnout se možnému nedostatku," uvedl úředník. Ceny hnojiv na světovém trhu od března stouply. Západní země kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu uvalily na dodávky hnojiv z Ruska a Běloruska sankce.

Rusko a Bělorusko se v loňském roce společně podílely na celosvětovém vývozu potaše více než 40 procenty. Na Rusko připadalo z klíčových druhů hnojiv asi 22 procent světového vývozu čpavku, 14 procent světového vývozu močoviny a asi 14 procent vývozu fosforečnanu amonného.

"Indie někdy získala slevy více než 70 dolarů za tunu oproti světovým cenám. Rusko získalo velkého odběratele, který mohl nahradit ty evropské," citovala Reuters zástupce odvětví.

Prudký nárůst ruských dodávek snížil v první polovině nynějšího finančního roku čínský vývoz hnojiv do Indie o polovinu na 1,78 milionu tun.

V předchozím finančním roce činil podíl Ruska na indickém dovozu přibližně šest procent, zatímco Čína měla 24 procent. Po prvním pololetí nynějšího finančního roku podíl Ruska na trhu vyskočil na 21 procent a Rusko předstihlo Čínu jako největšího dodavatele do Indie, uvedl úředník.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

22.11.2022 07:56
Rusko s levnými energiemi a surovinami je už dávno nevětší exportér hnojiv. Něčemu takovému se těžko konkuruje.
https://www.statista.com/statistics/1278057/export-value-fertilizers-worldwide-by-country/
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist