https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rusko-pozastavilo-platnost-smlouvy-s-japonskem-o-rybolovu-u-kurilskych-ostrovu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rusko pozastavilo platnost smlouvy s Japonskem o rybolovu u Kurilských ostrovů

8.6.2022 00:45 | MOSKVA/TOKIO (ČTK)
Jižní Kurilské ostrovy.
Jižní Kurilské ostrovy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rusko pozastavilo platnost smlouvy, která japonským rybářům umožňuje lovit ryby v blízkosti jižního pobřeží Kurilských ostrovů. Ruské ministerstvo zahraničí tento krok vysvětlilo tím, že Japonsko neprovedlo dohodnuté platby.
 

"V současné situaci jsme nuceni přijmout rozhodnutí o pozastavení dohody z roku 1998 až do té doby, než Japonsko splní všechny své finanční závazky," uvedla v prohlášení mluvčí ruského ministerstva Marija Zacharovová.

Rusko a Japonsko vedou spor o souostroví Kurily od druhé světové války, kdy je obsadila sovětská vojska. Spor oběma zemím brání, aby oficiálně podepsaly mírovou dohodu. Japonsko nerovnoměrně osídlené a nehostinné ostrovy se subarktickým klimatem označuje za "severní teritorium" a tvrdí, že je Rusko okupuje. Z Moskvy naopak zaznívá, že tím Tokio zpochybňuje výsledky druhé světové války.

Japonská vláda, stejně jako mnohé další země, přijala sankce proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Rusko a Japonsko si už v reakci na válku na Ukrajině vzájemně vyhostily osm diplomatů. Japonsko také zmrazilo majetek bezmála 500 ruských občanů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

15.6.2022 12:28
Japonci by měli poslat na Kurily armádu a říci Puťkovi, že si je berou zpět a pokud se mu to nelíbí, tak ať si je brání silou.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist