Rusko přestane díky amnestii stíhat aktivisty Greenpeace
Konečné hlasování se uskuteční ve středu v podvečer, ale jediný způsob, jak by mohli být aktivisté z amnestie vyjmuti, by bylo zamítnout celý zákon. To je ale podle Greenpeace velmi nepravděpodobné.
Zadržení aktivisté vyjadřují úlevu, že budou propuštění, rozčarování ale zůstává. „Možná brzy pojedeme domů, ale Arktida zůstává dál křehkým pokladem, který ohrožují ropné společnosti a vzrůstající teplota,“ říká obviněný Peter Willcox, kapitán lodi Arctic Sunrise.
I v případě, že dodatek k zákonu projde dnešním třetím čtením, zůstává stále nejasné, kdy budou moci zahraniční aktivisté opustit Rusko. Podle Greenpeace jim v současnosti chybí potřebná razítka v pasech, protože byli do Ruska přivlečeni poté, co je zajali v mezinárodních vodách. Zatčeno bylo 28 aktivistů a dva nezávislí novináři.
„Strávila jsem dva měsíce ve vězení za zločin, který jsem nespáchala a čelila jsem trestním oznámením, která byla zcela absurdní,“ říká Ana Paula Macielová z Brazílie, která byla zadržena, když se na loď Greenpeace Arctic Sunrise nalodily ruské ozbrojené jednotky a poté plavidlo odtáhly do přístavu Murmansk. „Právě teď ale prodlévám v myšlenkách u svých ruských kolegů. Pokud amnestii přijmou, budou mít záznam v trestním rejstříku v zemi, kde žijí a navíc za něco, co nespáchali,“ dodává Macielová.
Přijetím amnestie aktivisté nepřiznají svou vinu, ale soudní řízení skončí. Nejasný zůstává osud lodi Arctic Sunrise, která zůstává zabavena v přístavu Murmansk. A to navzdory příkazu mezinárodního soudu, že má být vydána.
Třicetičlennou posádku lodi Greenpeace zadrželo ruské komando 19. září kvůli protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja v Barentsově moři.
reklama