https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rusko-vysetruje-zahadny-uhyn-stovek-tulenu-v-kaspickem-mori
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rusko vyšetřuje záhadný úhyn stovek tuleňů v Kaspickém moři

15.12.2020 01:27 | MOSKVA (ČTK)
Tuleni žijící v oblasti Kaspického moře už léta trpí a vymírají kvůli nadměrnému lovu a dopadům znečištěného životního prostředí. Kaspické moře znečišťuje těžba ropy a zároveň se na kvalitě životního prostředí neblaze podepisuje úbytek vody kvůli klimatickým změnám.
Tuleni žijící v oblasti Kaspického moře už léta trpí a vymírají kvůli nadměrnému lovu a dopadům znečištěného životního prostředí. Kaspické moře znečišťuje těžba ropy a zároveň se na kvalitě životního prostředí neblaze podepisuje úbytek vody kvůli klimatickým změnám.
Kaspické moře vyplavilo dalších 23 mrtvých tuleňů. Za poslední týden se na jeho březích objevilo takřka 300 mrtvých zvířat, která patří mezi ohrožené druhy. Ruské úřady už dříve oznámily, že masový úhyn vzácných ploutvonožců vyšetřují. Proč v poslední době hromadně tuleni kaspičtí umírají, zatím není jasné.
 

Dvě desítky uhynulých zvířat nyní objevili pracovníci ruské agentury pro rybolov Rosrybolovstvo v Dagestánu v ústí řeky Sulak, severně od přístavu Machačkala, uvedla dnes agentura Interfax. Celkem tak moře od minulé neděle vydalo na různých místech už 295 mrtvých tuleňů, mezi nimi i březí samice.

Do oblasti podle agentury přijeli vědci, aby aby příčiny hromadného úhynu zvířat pomohli objasnit. Rosrybolovstvo dříve uvedlo, že za hromadným úhynem by mohla být "infekční nemoc" anebo "vnější" důvody. Oznámilo, že úřady budou případ vyšetřovat jako týrání zvířat.

Agentura AFP připomíná, že tuleni žijící v oblasti Kaspického moře už léta trpí a vymírají kvůli nadměrnému lovu a dopadům znečištěného životního prostředí. Kaspické moře, které se nachází mezi Ruskem, Kazachstánem, Ázerbájdžánem, Íránem a Turkmenistánem, znečišťuje těžba ropy či plynu a zároveň se na kvalitě životního prostředí neblaze podepisuje úbytek vody kvůli klimatickým změnám. To vše ohrožuje mnoho živočišných druhů.

Zatímco na začátku 20. století v oblasti žil více než milion tuleňů kaspických, v současné době vědci jejich počet odhadují na pouhých 70 000 jedinců. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) tento endemický druh označuje za ohrožený od roku 2008. Rusko ho do své Červené knihy ohrožených a vzácných druhů přidalo letos, uvedla rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

15.12.2020 07:23
Rusko je celé jedna velká záhada.... agentura AFP to shrnula jasně....
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

15.12.2020 20:13 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Kdybyste se podíval na mapu, tak byste zjistil že Rusko á jen malou část pobřeží Kaspiku akdybyste dával pozor ve škole, tak byste věděl, že ropu tam těží z moře Azerbajdžán, za přátelské pomoci USA. Nebo se to ve speciálních školách neučí?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

15.12.2020 20:13 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Kdybyste se podíval na mapu, tak byste zjistil že Rusko má jen malou část pobřeží Kaspiku a kdybyste dával pozor ve škole, tak byste věděl, že ropu tam těží z moře Azerbajdžán, za přátelské pomoci USA. Nebo se to ve speciálních školách neučí?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.12.2020 13:20
"....... znečišťuje těžba ropy či plynu a zároveň se na kvalitě životního prostředí neblaze podepisuje úbytek vody kvůli klimatickým změnám. To vše ohrožuje mnoho živočišných druhů."
Kde je pan Vinkler, aby nám vysvětlil, že ŽP ničí hlavně OZE a elektromobilita!!!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.12.2020 16:54
Opět Rusko a co zbývající 4 státy? A co diskutéři těžba zlata v Peru
v článku na Ekolistu z 13. 12.? Taky Rusko a Putin? Každopádně špatné
to i to a kritizuji, až znám příčinu !
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist